Bolu’da Gezilecek Yerler – En İyi 30 Yer

Bolu, yılın dört mevsimi tabiat manzaraları ve doğal güzellikleriyle büyüleyicidir. Bolu gezilecek yerler de özellikle doğa tutkunları için muhteşem bir ambiyans vadeder. Her mevsiminin dokusunu kusursuzlukla hissedebileceğiniz Bolu, dünyaca ünlü eşsiz lezzetleriyle de dikkat çekicidir.

Bolu’yu gezginlerin uğrak noktası yapan bir başka detay ise tarihi ve kültürel arka planıdır. Birçok uygarlık ve medeniyete ev sahipliği yapan bu eşsiz kent, özellikle Osmanlı Devleti için son derece hayati bir öneme sahiptir. Bolu’da Akşemseddin türbesi ve daha nice türbeler turistleri kendine çeker.

Ayrıca Bolu’da kış aylarında unutulmaz bir kayak deneyimi yaşamanız da mümkün. Dünyaca ünlü kayak pistleri, her yılı on binlerce ziyaretçiyle dolup taşar. Birbirinden eşsiz tabiat manzaraları ve doğal güzellikleriyle dolu Bolu gezilecek en iyi 30 yer listesini sizler için hazırladık!

Not: Bu yazımızı okuduktan sonra Bolu en iyi otellerini keşfetmek için « Bolu Otelleri » yazımıza bakmayı unutmayın.

Bolu’da Gezilecek En İyi 30 Yer

1. Bolu Gölcük Tabiat Parkı

Bolu Gölcük Tabiat Parkı, Türkiye’nin en ünlü ve gözde tabiat parkaları arasındadır. Bolu gezilecek yerler listesinin mutlaka ilk sıralarında bulunması gereken bu muhteşem doğal güzellik, yılın her mevsimi cömertçe farklı doğa manzaraları sunar. Bolu şehir merkezine sadece 13 km uzaklıkta konumlanan Gölcük Tabiat Parkı, fotoğraf safarileri ile ünlüdür.

Fotoğraf çekmekten hoşlanıyorsanız ve doğayı her haliyle seviyorsanız Gölcük Tabiat Parkı, sıra dışı manzaralar sunacaktır. Bununla birlikte Gölcük Gölü kenarında bulunan parkta, farklı aktivitelere katılmanız da olanaklıdır. Uzun doğa yürüyüşleri yapabilir ya da bisiklet kiralayarak tabiatın merkezinde unutulmaz anlar yaşayabilirsiniz. Devasa gürgen ağaçlarının altında bir an soluklanabilir veya kayın ağaçlarından oluşan ormanlarda yeşilin her tonunu keşfedebilirsiniz.

Bolu Gölcük Tabiat Parkı - Bolu Gezilecek Yerler
Bolu Gölcük Tabiat Parkı – Bolu Gezilecek Yerler

2. Yedigöller Tabiat Parkı

Yedigöller Tabiat Parkı, ismini parkın tamamını kapsayan yedi adet doğa harikası gölden alıyor. Küçükgöl, İncegöl, Sazlıgöl, Deringöl, Seringöl, Büyükgöl ve Nazlıgöl bu 7 doğa harikasının isimleri. Tam 1642 hektar devasa bir alan üzerinde konumlanan Yedigöller Tabiat Parkı, 1965 yılından beri koruma altında.

Yeşilin neredeyse her tonunu bizzat yerinde keşfedebileceğiniz Yedigöller Milli Parkı, Bolu gezilecek yerler listesi oluştururken ilk sıraya yazmanız gereken doğal güzelliklerden. Kızılçam, meşe, akçaağaç ve Göknar başta olmak üzere Anadolu’nun endemik ağaçlarını da bünyesinde barındıran farklı ağaç türleriyle bu tabiat parkı, gerçek anlamıyla büyüleyici.

Ayrıca Yedigöller Milli Parkı, doğayla iç içe tabiatın en ihtişamlı dokusu altında birçok aktivite gerçekleştirebileceğiniz muhteşem bir destinasyon. Parkın belli bölümlerinde kamp yapabilir ya da bölgede hizmet veren konaklama tesislerinin bungalov evlerde tabiatın içinde hep arzu ettiğiniz yaşamı deneyimleyebilirsiniz.

Yedi Göller Tabiat Parkı - Bolu Gezilecek Yerler
Yedi Göller Tabiat Parkı – Bolu Gezilecek Yerler

3. Dörtdivan

Dörtdivan, Bolu’nun tabiatıyla ünlü ve doğal güzellikleriyle tüm ziyaretçilerini kendine hayran bırakan ilçelerindendir. Şehir merkezine 42 km uzaklıkta bulunan bu şirin ilçe doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi dokusuyla ünlüdür. Yüzlerce yılı aşan tarihi evleri, Himmet Dede Türbesi, Kırklar Türbesi gibi tarihi yapıları Dörtdivan’da keşfedebilirsiniz.

Dörtdivan aynı zamanda kış aylarında kış turizminin başkentlerinden biridir. Bolunun dünyaca ünlü kış turizmi adresi Kartalkaya Kayak Merkezi, Dörtdivan sınırları içerisindedir. Özellikle kış aylarında yoğun olarak ziyaret edilen bu eşsiz ilçe, ilkbahar ve sonbaharda da benzersiz doğa manzaralarına ev sahipliği yapıyor. İlçe merkezinden Kartalkaya Kayak Merkezine sadece yirmi dakikalık bir yolculuğun ardından ulaşabilirsiniz.

Dörtdivan - Bolu Gezilecek Yerler
Dörtdivan – Bolu Gezilecek Yerler

4. Abant Gölü Milli Parkı

Abant Gölü Milli Parkı, Bolu’nun en çok bilinen ve popüler doğal güzelliklerindendir. Abant Gölü ve çevresinde konumlanan milli parkı, gerçek anlamıyla yılın dört mevsimi görülmeye değerdir. Her mevsim farklı bir doğa manzarası vadeden Abant Gölü Milli Parkı, Bolu şehir merkezine 34 km uzaklıktadır.

1998 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından koruma altına alınan Abant Gölü, aynı yıl milli park ilan edildi. O günden itibaren seyahat ve doğa tutkunlarının vazgeçilmez destinasyonu olan Abant Gölü Milli Parkı, kesinlikle Bolu gezilecek yerler listesinin ilk basamaklarında yer almalıdır. Milli Parkta at safarilerinden bisiklet turlarına, olta balıkçılığından fayton üstünde gezilere kadar birçok aktiviteye katılabilirsiniz. Ayrıca Abant Gölü Milli Parkı, kusursuz doğa manzaralarını fotoğraf karelerine sığdırmanız için de son derece uygundur.

Abant Gölü Milli Parkı - Bolu Gezilecek Yerler
Abant Gölü Milli Parkı – Bolu Gezilecek Yerler

5. Akkaya Travertenleri

Akkaya Travertenleri, dünyanın çok az bölgesinde görebileceğiniz benzersiz bir doğal güzelliktir. Kendinizi bir an Pamukkale’de hissedebileceğiniz travertenler, 250 metre boyunca bembeyaz bir örtüyü andırır. Ayrıca seyir teraslarına da ev sahipliği yapan Akkaya Travertenleri, eşsiz doğa manzaraları sunuyor.

Son olarak Akkaya Travertenlerine yaz aylarında ziyarette bulunursanız burada yüzebileceğiniz bilgisini de paylaşalım. Kayak merkezleri ile ünlü Bolu, size yaz ve ilkbahar aylarında da tabiatın en cömert halini kusursuz biçimde sunacaktır.

Akkaya Travertenleri - Bolu Gezilecek Yerler
Akkaya Travertenleri – Bolu Gezilecek Yerler

6. Orta Hamam

Orta Hamam ya da bir diğer adıyla Yıldırım Beyazıt Hamamı, Bolu’nun simgesi haline dönüşmüş, kentin en önemli sembollerinden biridir. 1382 yılında kesme taşlar kullanılarak inşa edildiği düşünülen bu tarihi hamam, Bolu gezilecek yerler listenizde mutlaka yer almalıdır.

Orta Hamam’da benzersiz tarihi atmosferi yerinde keşfederken, yeraltının derinliklerinden gelen sıcacık suyun keyfini sürmeniz mümkündür. Ayrıca hamamda Osmanlı ve Selçuklu mimarisinin ihtişamlı dokusunu da keşfedebilirsiniz.

Orta Hamam - Bolu Gezilecek Yerler
Orta Hamam – Bolu Gezilecek Yerler

7. Sünnet Gölü Tabiat Parkı

Sünnet Gölü Tabiat Parkı, hafta sonu şehir yaşantısından bir kaçamak yaparak, tabiatın tam ortasında huzur dolu anlar geçirmek isteyenler için eşsiz bir lokasyon. 18 hektarlık dev bir yeşillik alan üzerinde bulunan Sünnet Gölü Tabiat Parkı, kır bahçeleri ve mesire alanlarıyla da ünlüdür. Korudağ ile Erenler Tepesi arasında eşsiz bir lokasyonda yer alan Sünnet Gölü, sizi tüm detaylarıyla büyüleyecektir.

Gölün çevresi boyunca uzanan yürüyüş parkurunda muhteşem anlar geçirebilirsiniz. Bolu’da gezilecek yerler arasında mutlaka görmeniz gereken bu göl de aynı zamanda kusursuz doğa fotoğrafları çekmeniz de mümkün. Unutulmaz anları, fotoğraf kareleriyle hatıra haline dönüştürebilir ve fotoğrafçılık yeteneğinizi tabiatın en kusursuz halini kadraja sığdırarak gösterebilirsiniz.

Sünnet Gölü Tabiat Parkı - Bolu Gezilecek Yerler
Sünnet Gölü Tabiat Parkı – Bolu Gezilecek Yerler

8. Bolu Göynük

Göynük, Bolu’nun tarihi açıdan en değerli ilçelerinden biridir. Kökleri M.Ö. 8. Yüzyıla kadar uzanan bu kadim yerleşim birimi, kültür gezilerinin de vazgeçilmezidir. Aynı zamanda Göynük, Sünnet Gölü ve Çubuk Gölü gibi Bolu’nun dünyaca ünlü doğal güzelliklerine de ev sahipliği yapıyor. Dolayısıyla Bolu gezilecek yerler listenize Göynük’ü ekleyerek tarih dolu bir yolculuğa çıkarken aynı zamanda doğanın kusursuzluğunu yerinde deneyimleyebilirsiniz.

Bolu Göynük - Bolu Gezilecek Yerler
Bolu Göynük – Bolu Gezilecek Yerler

9. Kızık Yaylası

Kızık Yaylası, yol üzerinde eşsiz konumuyla kesinlikle görülmeye değerdir. 300’den fazla yaylaya sahip olan Bolu, Rize’den sonra yayla turizminin en önemli merkezlerindendir. Kızık Yaylası ise bu 300 yayla arasında en çok dikkat çeken ve ilgi gören doğal güzelliklerdendir.

Şehir merkezine sadece 25 km uzaklıkta konumlanan yaylaya kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Yayla evleri ile ünlenen Kızık Yaylası’nın bir diğer özelliği ise yılın dört mevsimi serin bir havaya ev sahipliği yapıyor olmasıdır.

Kızık Yaylası - Bolu Gezilecek Yerler
Kızık Yaylası – Bolu Gezilecek Yerler

10. Hayreddin-i Tokadı Türbesi

Hayreddin-i Tokadi Türbesi, Abant Sapağı mevkiinde yol üzerinde kolaylıkla ulaşım sağlayabileceğiniz tarihi bir türbedir. İslami açıdan oldukça kıymetli Hayreddin-i Tokadı hazretlerinin naaşının bulunduğuna inanılan türbe, her dönem ziyaretçi akınına uğruyor. Hayreddin Tokadi’nin, Hz Muhammed’den sonra tarikat silsilesinde 28. Basamakta yer aldığı düşünülüyor.

Hayreddin-i Tokadi Türbesi - Bolu Gezilecek Yerler
Hayreddin-i Tokadi Türbesi – Bolu Gezilecek Yerler

11. Gerede Esentepe Mesireliği

Gerede Esentepe Mesireliği, özelikle hafta sonu kaçamaklarının sadece Bolu değil, şehre yakın konumda bulunan diğer bölgeler için de vazgeçilmezidir. Esentepe Kayak Merkezine komşu olan bu yeşillikleriyle büyüleyen mesire alanında piknik yapmak mümkün olduğu gibi ayrıca ördek ve kazlarla dolu göletlerden oluşan muhteşem doğa manzaralarının keyfini sürmek de mümkün. Ayrıca Gerede Esentepe Mesireliği; çocuklar için oyun parklarına ve mangal alanlarına ev sahipliği yapıyor.

Gerede Esentepe Mesireliği - Bolu Gezilecek Yerler
Gerede Esentepe Mesireliği – Bolu Gezilecek Yerler

12. Bolu Müzesi

Bolu Müzesi, son derece değerli eserlerin sergilendiği ve şehrin müzecilikte ne denli başarılı olduğunu gösteren eşsiz bir destinasyon. Mutlaka Bolu gezilecek yerler arasında bulunması gereken müzeye, 18 yaş üstü misafirler 10 TL gibi cüzi bir miktarla giriş yapabiliyor. Müze, 18 yaş altı misafirlerini ise ücretsiz olarak ağırlıyor. Yol üzeri oldukça elverişli bir uğrak noktası olan Bolu Müzesi’nde heykeller ve çeşitli tarihi kalıntılar sergileniyor.

Bolu Müzesi - Bolu Gezilecek Yerler
Bolu Müzesi – Bolu Gezilecek Yerler

13. Seben Gölü

Seben Gölü, Bolu şehir merkezine 32 km uzaklıkta konumlanan yapay olarak oluşturulmuş bir göldür. Aynı zamanda Seben ilçe merkezine 20 km uzaklıktaki gölün derinliği 8 metre uzunluğu ise 8,5 km’dir.

Bolu’nun dünyaca ünlü Abant Gölü’nden tam 4 kat daha büyük olan bu yapay gölün çevresi ise yeşilliklerle doludur. Gölde çeşitli dönemlerde balık avlamam etkinlikleri başta olmak üzere birçok aktivite düzenleniyor. Hafta sonu şehir yaşantısından uzaklaşmak için son derece ideal.

Seben Gölü - Bolu Gezilecek Yerler
Seben Gölü – Bolu Gezilecek Yerler

14. Beşpınarlar Tabiat Parkı

Beşpınarlar Tabiat Parkı, Bolu gezilecek yerler listenizde kesinlikle bulunması gereken bir başka doğa harikasıdır. Gerçek anlamıyla bir tabiat parkları cenneti olan Bolu’nun en önemli simgelerindendir. Beşpınarlar Tabiat Parkı, şehir merkezine de oldukça yakındır. Bisiklet yolları, yürüyüş parkurları ve çocuklar için eğlence alanlarına ev sahipliği yapan Beşpınarlar Tabiat Parkı, aileler için oldukça idealdir.

Beşpınarlar Tabiat Parkı - Bolu Gezilecek Yerler
Beşpınarlar Tabiat Parkı – Bolu Gezilecek Yerler

15. Kartalkaya Kayak Merkezi

Kartalkaya Kayak Merkezi, şüphesiz Bolu’nun en ilgi çekici ve şehrin simgesi haline dönüşmüş destinasyonlardandır. Tam 25 adet kayak pistine ev sahipliği yapan Kartalkaya Kayak Merkezi, Türkiye’nin kış turizmi alanında en ünlü merkezlerindendir. Özellikle çevre illerden yoğun olarak ziyaretçi ağırlayan merkez, dünyanın farklı noktalarından ziyaretçilere de ev sahipliği yapıyor.

Telesiyej ve teleski mekanik ekipmanları da bulunan Kartalkaya Kayak Merkezi, Bolu gezilecek en iyi 30 yer arasındadır. Ayrıca merkezde bulunan 5 adet otelde konaklama yapabilirsiniz. Bembeyaz örtü içerisinde eşsiz anlar geçirebilir ve unutulmaz bir kış tatili deneyimi yaşayabilirsiniz.

Kartalkaya Kayak Merkezi - Bolu Gezilecek Yerler
Kartalkaya Kayak Merkezi – Bolu Gezilecek Yerler

16. Mengen

Mengen, Bolu’nun yemekleriyle ünlü ilçesidir. Yöresel lezzetlerinin yanı sıra Mengen, tarihi dokusuyla da ön plana çıkıyor. Osmanlı ve Selçuklu döneminden kalma tarihi kalıntılara ev sahipliği yapan ilçenin sokakları da dönem mimarisini andıran özellikleriyle dikkat çekiyor.

Ayrıca Osmanlı Devleti döneminde saray mutfağına aşçı yetiştiren Mengen’de bu gelenek de aynı biçimde devam ettiriliyor. Mengen sokaklarıyla eşsiz bölgesel lezzetlerin tadına bakabilir ve Osmanlı mutfağından günümüze uzanan lezzetleri keşif yolculuğuna çıkabilirsiniz.

Mengen - Bolu Gezilecek Yerler
Mengen – Bolu Gezilecek Yerler

17. Gerede

Gerede, Bolu şehir merkezine 42 km uzaklıkta bulunan ilçedir. Bolu’nun tarihinden aldığı geleneği sürdüren yerleşim yerlerinden olan Gerede, deri üretimi ile dünyaca ünlüdür.

Osmanlı ve hatta Roma döneminde bile ilçe, deri üretiminin merkezi olmuştur. Bu geleneğin aynı şekilde sürdürüldüğü ilçede aynı zamanda tarihi yapılar da bulunuyor. Bolu gezilecek yerler kapsamında Asar Kalesi, Kiliseli Tüccarlar Hanı gibi tarihi yapılar mutlaka ziyaret edilmeli.

Gerede - Bolu Gezilecek Yerler
Gerede – Bolu Gezilecek Yerler

18. Karacasu Kaplıcaları

Karacasu Kaplıcaları, Bolu’nun ne denli komplike bir turizm şehri olduğunu gösteren en önemli detaylardan. Doğal güzellikleri, tarihi dokusu ve dünyaca ünlü lezzetlerinin yanı sıra bu kent, aynı zamanda kaplıcalarıyla da ünlü.

Özellikle sağlık turizmi kapsamında her yıl on binlerce ziyaretçiyi ağırlayan Karacasu Kaplıcaları, gerçek anlamıyla şifa kaynağı konumunda. 44 derece su sıcaklığı ile başta eklem ve kas sorunları olmak üzere bu şifalı sular, birçok sağlık sorununun tedavi sürecinde önemli düzeyde rol oynuyor.

Karacasu Kaplıcaları - Bolu Gezilecek Yerler
Karacasu Kaplıcaları – Bolu Gezilecek Yerler

19. Kıbrıscık

Kıbrıscık, benzeri olmayan Köroğlu Dağları manzarası ve eşsiz Yazıca Yaylası ile ünlü Bolu ilçesidir. İlçe, şehir merkezine 65 km uzaklıkta olsa da bu muhteşem doğal güzelliklerin görülmesi adına kesinlikle ziyaret edilmeye değer.

Bolu’da yayla turizminin en uğrak noktalarından biri olan Kıbrıscık aynı zamanda pirinciyle de ünlü. Pirinçten yapılan yöresel lezzetleriyle ziyaretçilerine kusursuz bir tat deneyimi vadeden ilçe, yeşilin her tonunu sunma konusunda da oldukça cömert.

Kıbrıscık - Bolu Gezilecek Yerler
Kıbrıscık – Bolu Gezilecek Yerler

20. Sülüklü Göl Tabiat Parkı

Sülüklü Göl Tabiat Parkı, heyelanla oluşmuş Sülüklü Göl ve çevresini kapsayan, eşsiz doğa manzaralarıyla benzersiz anlar vadeden bir doğal güzellik. Deniz seviyesinden tam 1200 metre yükseklikte konumlanan bu tabiat parkı, 809 hektarlık bir alanı kapsıyor.

Yaz aylarında muhteşem dokusuyla gezginlerin uğrak noktalarından olan Sülüklü Göl Tabiat Parkı, neredeyse tüm mevsim serin bir havayı bünyesinde barındırıyor. Burada yürüyüş parkurlarında uzun doğa yürüyüşleri gerçekleştirebilir ya da günübirlik ziyaretlerle bölgenin oksijen dolu doğasının keyfini sürebilirsiniz.

Sülüklü Göl Tabiat Parkı - Bolu Gezilecek Yerler
Sülüklü Göl Tabiat Parkı – Bolu Gezilecek Yerler

21. Bolu Dağı

Bolu Dağı, Bolu gezilecek yerler kapsamında mutlaka ziyaret edilmesi gereken şehrin en ünlü simgelerinden biri. 1577 metre yüksekliği ile son derece heybetli bir görünüme sahip olan dağ, yılın dört mevsimi ziyaret edilebilir. Özelikle dağcılık sporuyla ilgilenenler ya da kaya tırmanışı yapmak isteyenler için Bolu Dağı, oldukça doğru bir adres olacaktır. Ayrıca Bolu Dağı, vahşi yaşam zenginliği açısından da Türkiye’nin en özel ve seçkin tabiat güzelliklerindendir.

Bolu Dağı - Bolu Gezilecek Yerler
Bolu Dağı – Bolu Gezilecek Yerler

22. Çubuk Gölü

Çubuk Gölü, Bolu’nun dünyaca ünlü ilçelerinden Göynük’e bağlı muhteşem bir tabiat alanıdır. İlçe merkezine sadece 11 km uzaklıkta bulunan gölü, kolaylıkla ziyaret edebilirsiniz. 13 metre derinliğiyle Bolu’nun en derin köylerinden biri olan Çubuk Gölü, tesisleşme açısından da oldukça iddialıdır.

Göl çevresinde Bolu’nun dünyaca ünlü lezzetlerinin tadına bakabileceğiniz birçok restoran bulunuyor. Ayrıca göl üzerinde balık çiftlikleri ve kır bahçeleri de yer alıyor. Özellikle yaz ve ilkbahar aylarında Çubuk Gölü’nü, kesinlikle Bolu gezilecek yerler listenize dahil etmelisiniz.

Çubuk Gölü - Bolu Gezilecek Yerler
Çubuk Gölü – Bolu Gezilecek Yerler

23. Karagöl Tabiat Parkı

Karagöl Tabiat Parkı, Bolu’da parkı kamp severlerin en uğrak noktalarından. Özellikle endemik bitki örtüsü ile benzersiz olan bu tabiat parkı, tam 35 hektar büyüklüğünde. Karagöl Tabiat Parkı’nın Bolu şehir merkezine uzaklığı ise 62 km.

Bolu’daki diğer birçok tabiat parkı gibi yürüyüş parkurlarına ev sahipliği yapan Karagöl Tabiat Parkı, yılın dört mevsimi tertemiz, oksijen dolu bir havada spor yapmak için de oldukça idealdir. Ayrıca park içerisinde bulunan gölde düzenli aralıklarla balık avlama etkinlikleri de gerçekleştiriliyor.

Karagöl Tabiat Parkı - Bolu Gezilecek Yerler
Karagöl Tabiat Parkı – Bolu Gezilecek Yerler

24. At Yaylası

At Yaylası, Bolu şehir merkezine sadece 10 km uzaklıktaki konumuyla, mutlaka Bolu’da gezilecek yerler listenizde yer alması gereken benzersiz bir alan. 7 farklı yaylanın birleşmesinden oluşan At Yaylası, deniz seviyesinden 1250 metre yüksekliktedir.

Gizli kalmış cennetlerden biri olarak tasvir edilen At Yaylası’nda birçok endemik bitki türünün de bulunduğu düşünülüyor. Ayrıca yaylanın tarihi geçmişi de oldukça dikkat çekicidir. At Yaylası, Osmanlı Devleti döneminde at üretimi yapmak amacıyla kullanılmış.

At Yaylası - Bolu Gezilecek Yerler
At Yaylası – Bolu Gezilecek Yerler

25. Gerede Keçi Kalesi

Gerede Keçi Kalesi, Gerede ilçe merkezine sadece 5 km uzaklıkta oldukça eski tarihi bir yapı. Arkut Dağı eteklerinde inşa edilen kale, muhteşem mimarisi ve eşsiz doğa manzarasıyla büyülüyor. Kale, yıllarda bölgede savaşlardan ve yağmalardan kaçan halk tarafından barınma alanı olarak kullanılmış. Bu eşsiz tarihi dokuya tanıklık etmek istiyorsanız Bolu gezilecek yerler listenize mutlaka Gerede Keçi Kalesi’ni eklemelisiniz.

Gerede Keçi Kalesi - Bolu Gezilecek Yerler
Gerede Keçi Kalesi – Bolu Gezilecek Yerler

26. Tarihi Mudurnu Evleri

Tarihi Mudurnu Evleri, gerçek anlamıyla tarih kokan ve eşsiz mimari özellikleriyle büyüleyen muhteşem yapılardır. Bolu’nun Mudurnu ilçesinde bulunan bu tarihi evler, Bolu seyahatlerinizde kesinlikle uğrak noktanız olmalı. Tam 173 tarihi yapının bulunduğu ilçe merkezi, adeta bir açık hava müzesini andırıyor.

Tarihi Mudurnu Evleri - Bolu Gezilecek Yerler
Tarihi Mudurnu Evleri – Bolu Gezilecek Yerler

27. Mudurnu Saat Kulesi

Mudurnu Saat Kulesi, 1890 yılında inşa edilmiş. Osmanlı dönemine ait mimari özelikleri fazlasıyla yansıtan Mudurnu Saat Kulesi, Bolu gezilecek yerler listenize eklemeniz gereken bölgenin tarihi dokularından. Tarihi evlerin arasından yükselen kule, gerçek anlamıyla büyüleyici bir eser.

Mudurnu Saat Kulesi - Bolu Gezilecek Yerler
Mudurnu Saat Kulesi – Bolu Gezilecek Yerler

28. Sarıalan Yaylası

Sarıalan Yaylası, Bolu şehir merkezine yalnızca 20 km uzaklıkta bulunan, adını yayla boyunca uzanan sarı çiçeklerden alan benzersiz bir doğal güzelliktir. Özelikle İstanbul gibi büyükşehirlerden hafta sonu kaçamağı yapmak isteyenlerin vazgeçilmezleri arasında yer alan yayla, İstanbul’a sadece 2,5 saatlik uzaklıkta olması nedeniyle de sıklıkla tercih ediliyor.

Sarıalan Yaylası - Bolu Gezilecek Yerler
Sarıalan Yaylası – Bolu Gezilecek Yerler

29. Aladağ Göleti

Aladağ Göleti, Bolu’nun saymakla bitmeyecek doğal güzelliklerinden sadece biri. Kamp alanlarıyla ünlü olsa da bu gölet, aynı zamanda doğa sporları ve ekstrem sporların da adresi konumunda. Dağcılık, kano, yamaç paraşütü gibi birçok sporun yanı sıra Aladağ Göleti, bisiklet turları ve doğa yürüyüşleri gibi aktivitelere de ev sahipliği yapıyor.

Aladağ Göleti - Bolu Gezilecek Yerler
Aladağ Göleti – Bolu Gezilecek Yerler

30. Göksu Tabiat Parkı

Göksu Tabiat Parkı, Bolu gezilecek yerler listenizde mutlaka bulunması gereken bir başka doğal güzellik. Şehir merkezine 17 km uzaklığıyla kolaylıkla ulaşım sağlayabileceğiniz park, kuş gözlemciliğinin Türkiye’deki en önemli adreslerinden.

Göksu Tabiat Parkı - Bolu Gezilecek Yerler
Göksu Tabiat Parkı – Bolu Gezilecek Yerler

Bolu’da Gezilecek Yerler

Bolu gezilecek yerler, tüm detaylarıyla büyüleyicidir. Eşsiz sokak lezzetleri, Osmanlı mutfağından günümüze taşınan bölgesel yemekler, tarihi kalıntılar ve dünyanın hiçbir noktasında göremeyeceğiniz doğal güzellikleriyle Bolu, Türkiye’nin en özel şehirlerinden biridir.

Yılın dört mevsimi farklı turizm olanaklarına ev sahipliği yapan Bolu’yu ziyaret etmek için birçok sebep vardır. Kayak merkezleri, tabiat parkları, yaylaları, kusursuz doğası, bol oksijenli dağları, antik dönemden kalma tarihi miraslarıyla bu şehir, tüm ziyaretçilerine muhteşem bir şölen vadediyor.

Bolu hakkında daha detaylı bilgi için Bolu Restoran önerileri ve Bolu’da Ne Yenir makalelerini inceleyebilirsiniz.

Mesaj bırak

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *