Bilecik’te Gezilecek Yerler – En İyi 30 Yer

Bilecik ya da geçmiş dönemde daha yaygın olarak kullanılan adıyla Ertuğrul, doğal güzellikleri ve kültürel arka planıyla muhteşem bir şehirdir. Resmi olarak Marmara Bölgesi sınırları içerisinde yer alsa da bu kadim kent, Marmara ve Anadolu’yu birbirine bağlayan bir kavşak niteliğindedir.

Tarih boyunca birçok uygarlığa, medeniyete ve devlete yuva olan bu küçük Anadolu şehri, doğasıyla büyüleyicidir. Gezi rotanıza Bilecik’i de dahil etmenizi sağlayacak eşsiz lokasyonları Bilecek gezilecek yerler listemizle sizin için sıraladık. Bilecik saat kulesi, Bilecik müzesi ve diğer yerler hakkında bilgi sahibi olabileceksiniz. Merkezi yerde olan ve zamanında yerleşim yeri olarak inşa edilen birçok tarihi alanı bu yazıda inceleyebilirsiniz.

Özellikle eylül ve ekim aylarında eşsiz doğası ve tüm detaylarıyla büyüleyici olan Bilecik, aynı zamanda gezginlerin uğrak rotasıdır. Ayrıca pek çok tarihi kalıntıya ev sahipliği yapan kent, Şeyh Edebali ve Orhan Gazi gibi tarihi karakterler için de son derece önemlidir. İşte kadim kalıntıları, tarihi dokusu ve doğal güzellikleri ile Bilecik’te gezilecek en iyi 30 yer listemiz sizlerle!

Not: Bu yazımızı okuduktan sonra Bilecik en iyi otellerini keşfetmek için « Bilecik Otelleri » yazımıza bakmayı unutmayın.

Bilecik’te Gezilecek En İyi 30 Yer

1. Şey Edebali Türbesi

Şeyh Edebali Türbesi, Bilecik gezilecek yerler arasında gezginlerin en önemli uğrak noktasıdır. Ayrıca, türbe Bilecik ile özdeşleşmiş en önemli tarihi mekandır. Osmanlı’da “ahilik” geleneğinin en önemli temsilcilerinden biri olan Şeyh Edebali adına yaptırılan türbe, bu önemli tarihi karakterden günümüze miras kalan nadide kalıntılardandır.

Şeyh Edebali, temel olarak bir ilahiyatçı bilgindir. Osmanlı Devleti’nin kuruluşunda ortaya koyduğu akıl ve fikirlerle devletin manevi kurucusu olarak kabul edilmektedir. Ayrıca türbe çevresinde, birçok farklı tarihi kalıntıyı da ziyaret etmeniz mümkündür. Türbenin hemen yakınında Şeyh Edebali’nin eşi Bala Hatun’un ve annesinin de kabri bulunmaktadır.

Şeyh Edebali Türbesi’nin ne zaman inşa edildiğine dair kesin bir kayıt yoktur. Bununla birlikte türbenin Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin oğlu Orhan Gazi döneminde, bizzat padişahın talimatıyla inşa edildiği düşünülüyor. Şeyh Edebali Türbesi’ni ziyaret etmeniz durumunda Bilecik gezinizden hatıra olarak kalacak birçok hediyelik eşyayı da çevredeki dükkanlardan temin edebilirsiniz.

Son olarak türbenin perşembe günlerinin dışında haftanın her günü açık olduğunu belirtelim. Ücretsiz olarak giriş yapabileceğiniz Şeyh Edebali Türbesi’ni 08:30 – 17:30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Şeyh Edebali Türbesi - Burdur Gezilecek Yerler
Şeyh Edebali Türbesi – Bilecik Gezilecek Yerler

2. Ertuğrul Gazi Türbesi

Ertuğrul Gazi Türbesi, Bilecik’in tarihi geçmişiyle en popüler ilçesi olan Söğüt’tedir. Osmanlı Beyliği’nin kurucusu olan Osman Gazi’nin babası Ertuğrul Gazi’nin naaşının bulunduğu türbe, tarih boyunca birçok kez restorasyondan geçmiştir.

Bilecik gezilecek yerler kapsamında mutlaka rotanıza dahil etmeniz gereken Ertuğrul Gazi Türbesi, altıgen mimari planıyla dikkat çeker. İlk kez Osmanlı padişahı I. Mehmet tarafından türbe haline dönüştürülen anıt, son olarak Sultan Abdülhamid’in emriyle bugünkü şekliyle restore edilmiştir.

Ertuğrul Gazi Türbesi - Burdur Gezilecek Yerler
Ertuğrul Gazi Türbesi – Bilecik Gezilecek Yerler

3. Emre Deniz Ün Hatıra Ormanı

Emre Deni Ün Hatıra Ormanı, Bilecik Belediyesi ve Ün Ailesi’nin katkılarıyla oluşturulmuş Bilecik’in Pelitözü Köyü’nde yer alan doğal bir güzelliktir. Mutlaka rotanıza dahil etmeniz gereken orman, özellikle şehir yaşantısından uzaklaşarak doğayla bütünleşmek isteyenler için son derece idealdir.

Ayrıca Bilecik’in şehir merkezine de oldukça yakın konumda bulunan Emre Deniz Ün Hatıra Ormanı’na Bilecik gezilerinde kolaylıkla ulaşım sağlamak mümkündür. Orman içerisinde piknik severler için özel alanlar da yer alıyor.

Emre Deniz Ün Hatıra Ormanı - Burdur Gezilecek Yerler
Emre Deniz Ün Hatıra Ormanı – Bilecik Gezilecek Yerler

4. Kayı Boyu Anıtı

Kayı Boyu Anıtı, özellikle tarih ve kültür meraklısıysanız mutlaka Bilecik gezilecek yerler listesine dahil etmeniz gereken bir destinasyon. Osmanlı Hanedanının bir kolu olan Kayı Boyunun ambleminin yer aldığı anıt, Bilecik yolu üzerinde bulunuyor.

Devasa “IYI” amblemine ev sahipliği yapan anıt, aynı zamanda Bilecik’in “Kayı Boyu” ambleminin patentini almasını sağladı.

Kayı Boyu Anıtı - Burdur Gezilecek Yerler
Kayı Boyu Anıtı – Bilecik Gezilecek Yerler

5. Küçükelmalı Tabiat Parkı

Küçükelmalı Tabiat Parkı, Bilecik gezinizde mutlaka uğrak noktanız olması gereken doğal güzelliklerden biri. Muhteşem bir dokuya sahip olan tabiat parkı, özelikle bahar aylarında büyüleyici doğa manzaraları sunuyor.

Aynı zamanda bünyesinde bir de tesise ev sahipliği yapan Küçükelmalı Tabiat Parkı, devasa bir mesire alanı özelliğine sahip. Parkta barbekü yapabilir, sosyal tesislerden yararlanabilir ya da 3,5 km boyunca uzanan göl boyunca doğa yürüyüşü gerçekleştirebilirsiniz.

Küçükelmalı Tabiat Parkı - Burdur Gezilecek Yerler
Küçükelmalı Tabiat Parkı – Bilecik Gezilecek Yerler

6. Bilecik Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Bilecik Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Bilecik tarihine ışık tutan en özel müzelerden biri. Anadolu ve Osmanlı kültürüne dair merak içindeyseniz mutlaka bu müzeyi ziyaret etmelisiniz. Bölgede yapılan arkeolojik kazılardan elde edilen kalıntıların sergilendiği müze, şehir merkezinde yer alıyor. Hafta içi 08:30’dan itibaren müzeyi ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Bilecik Arkeoloji ve Etnografya Müzesi - Burdur Gezilecek Yerler
Bilecik Arkeoloji ve Etnografya Müzesi – Bilecik Gezilecek Yerler

7. Kent Ormanı

Bilecik Kent Ormanı, yine şehir yaşantısından sıkılarak huzuru doğa içerisinde arayanlar için son derece ideal. Bilecik gezilecek 30 yer listesinde mutlaka yer alması gereken orman, Bozüyük ilçesinde bulunuyor. Mesire alanına, kafelere ve çeşitli tesislere ev sahipliği yapan Bilecik Kent Ormanı’nda tabiatla iç içe huzur dolu anlar yaşayabilirsiniz.

Kent Ormanı - Burdur Gezilecek Yerler
Kent Ormanı – Bilecik Gezilecek Yerler

8. Bilecik Belediyesi

Bilecik şehir merkezinde bulunan belediye binası, mimari özelikleriyle son derece dikkat çekiyor. Tarihi bir niteliğe sahip olan yapı, taştan inşa edilmiş. Birkaç kez restorasyondan geçen Bilecik Belediyesi tarihi binası, bölgeye yapacağınız ziyaretlerde mutlaka uğramanız gereken yapılardan.

Bilecik Belediyesi - Burdur Gezilecek Yerler
Bilecik Belediyesi – Bilecik Gezilecek Yerler

9. Osmanlı Padişahları Tarih Şeridi

Osmanlı Padişahları Tarihi Şeridi, bölgenin tarihi önemini anlatan oldukça iddialı bir yapıdır. Bilecik gezilecek yerler listesine mutlaka dahil etmeniz gereken şerit, 200 metrelik bir duvardan oluşuyor. Görsel ve işitsel detayların yer aldığı Osmanlı Padişahları Tarih Şeridi, Osmanlı Devleti’ne hükmetmiş 36 padişahın biyografisi de dahil olmak üzere tarihi bilgiler sunuyor.

Osmanlı Padişahları - Burdur Gezilecek Yerler
Osmanlı Padişahları – Bilecik Gezilecek Yerler

10. Bozcaarmut Göleti

Bozcaarmut Göleti, dikkat çeken doğasıyla ziyaretçilerin muhteşem anlar geçirmesini olanaklı hale getiriyor. Bilecik’in Pazaryeri ilçesinde bulunan gölet, birçok farklı aktivitenin gerçekleştirilmesini de sağlıyor. Oldukça sessiz bir alan olması, özellikle stresten uzak kalmak isteyenlerin ilgisini çekiyor. Sizler de Bozcaarmut Göleti’ne giderek benzersiz anlar yaşayabilirsiniz.

Bozcaarmut Göleti - Burdur Gezilecek Yerler
Bozcaarmut Göleti – Bilecik Gezilecek Yerler

11. Metris Tepe Zafer Anıtı

Metris Tepe Zafer Anıtı, Bilecik’in Bozüyük ilçesindedir. Kurtuluş Savaşı’nda bölge halkının isyanının sembolü olan anıtın ön bölümünde I. Ve II. İnönü Savaşlarına ilişkin anlatıların yer aldığı levhalar bulunuyor. Aynı zamanda şehre hükmedebileceğiniz bir yükseklikte bulunan Metristepe Zafer Anıtı eşsiz manzarasıyla Bilecik’te gezilecek en iyi 30 yer arasında yer alıyor.

Metris Tepe Zafer Anıtı - Burdur Gezilecek Yerler
Metris Tepe Zafer Anıtı – Bilecik Gezilecek Yerler

12. Vezirhan Belediye Parkı

Vezirhan Belediye Parkı, yılın dört mevsimi ayrı ayrı muhteşem doğa manzaralarına ev sahipliği yapan eşsiz bir doğal güzelliktir. Bilecik şehir merkezinde bulunan park, yol üstü uğrak noktası. Aynı zamanda küçük bir tesise ev sahipliği yapan parkta, mescit ve tuvalet gibi kamusal alanlar da bulunuyor.

Vezirhan Belediye Parkı - Bilecik Gezilecek Yerler
Vezirhan Belediye Parkı – Bilecik Gezilecek Yerler

13. Bilecik Yaşayan Şehir Müzesi

Bilecik Yaşayan Şehir Müzesi, kent merkezinde yer alan Bahçelievler Mahallesine bağlı, 2300 metrekare alan üzerine kurulu bir müzedir. Pazartesi günlerinin dışında hafta içi ve hafta sonu her gün ziyaret edebileceğiniz müze, tamamen ücretsizdir. Her köşesi tarih kokan, bölgenin tarihsel arka planına dair anlatıların, eserlerin ve figürlerin yer aldığı Bilecik Yaşayan Şehir Müzesi, mutlaka Bilecik gezilecek yerler listenizde bulunmalı.

Bilecik Yaşayan Şehir Müzesi - Bilecik Gezilecek Yerler
Bilecik Yaşayan Şehir Müzesi – Bilecik Gezilecek Yerler

14. Tarihi Bilecik Camisi

Tarihi Bilecik Camisi, şehir merkezinde yer alan bir başka görülmeye değer tarihi yapıdır. Erken Osmanlı mimarisinin ilk örneklerinden biri olarak kabul edilen camii, 1331 yılında inşa edilmiştir. Aynı zamanda Şeyh Edebali Türbesi’ne de oldukça yakın konumda bulunan Tarihi Bilecik Camii, aynı zamanda Orhan Bey döneminde inşa edilmiş olması nedeniyle Orhan Bey Camii olarak da anılıyor.

Tarihi Bilecik Camisi - Bilecik Gezilecek Yerler
Tarihi Bilecik Camisi – Bilecik Gezilecek Yerler

15. Orhangazi Cami

Orhangazi Camii, Orhan Bey zamanında 1331 yılında inşa edilen bir başka tarihi yapıdır. Tarihi Bilecik Camisi’nin ve Şeyh Edebali Türbesi’nin hemen yakınında bulunan camiye, dar patika bir yoldan ulaşım sağlanmaktadır. Aynı zamanda caminin hemen alt bölümünde muhteşem bir tabiat manzarası sunan nehir ve yine aynı dönemden kalma tarihi bir değirmen bulunuyor.

Orhangazi Camii - Bilecik Gezilecek Yerler
Orhangazi Camii – Bilecik Gezilecek Yerler

16. Kara Keçili Parkı

Kara Keçili Parkı, şehir merkezine yaklaşık olarak 30 km uzaklıktadır. Bilecik’te gezilecek en iyi 30 yer arasında bulunan park, Söğüt ilçesindedir. Devasa çınar ağaçlarıyla dolu olan park, eşsiz bir tabiat alanı. Aynı zamanda mesire alanlarına ve çeşitli tesislere de ev sahipliği yapan Kara Keçili Parkı, şehir yaşantısından uzakta huzur dolu anlar geçirmeniz için son derece idealdir.

Kara Keçili Parkı - Bilecik Gezilecek Yerler
Kara Keçili Parkı – Bilecik Gezilecek Yerler

17. Hamidiye Cami

Hamidiye Camii, Sultan II. Abdülhamid döneminde 1905 ile 1908 yılları arasında inşa edilmiştir. Kurtuluş Savaşı döneminde işgal kuvvetleri tarafından önemli ölçüde deforme edilen ve yakılan camii, orijinal mimarisine sadık kalınarak yeniden restore edildi. Bilecik gezilecek yerler listenizde mutlaka bulunması gereken Hamidiye Camii, mimari dokusuyla adeta büyüleyicidir.

Hamidiye Camii - Bilecik Gezilecek Yerler
Hamidiye Camii – Bilecik Gezilecek Yerler

18. Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi

Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi, şehir merkezinde yer almaktadır. Kültürel etkinliklerin ve aktivitelerin gerçekleştirildiği merkez, özelikle şehir halkı açısından oldukça yüksek düzeyde ilgi görüyor. Bu doğrultuda Bilecik seyahatinizde kentte planlanan etkinlikleri de takip etmek istiyorsanız mutlaka Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’ne uğramalısınız.

Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi - Bilecik Gezilecek Yerler
Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi – Bilecik Gezilecek Yerler

19. Bala Hatun Türbesi

Bala Hatun Türbesi, Şeyh Edebali’nin eşi olan Bala Hatun adına inşa edilmiş türbedir. Oldukça sade bir yapı olan türbe aynı zamanda Şeyh Edebali Türbesi’nin hemen altındadır. Dolayısıyla Bala Hatun Türbesi’ni Bilecik’te gezilecek yerler listesine dahil ederek, birçok tarihi yapıyı aynı anda inceleyebilirsiniz.

Bala Hatun Türbesi - Bilecik Gezilecek Yerler
Bala Hatun Türbesi – Bilecik Gezilecek Yerler

20. Atatürk Parkı

Atatürk Parkı, kafeleri ve sosyal tesisleriyle huzur dolu anlar geçirebileceğiniz doğal güzellikler arasında yer alıyor. Çeşitli hayvan figürlerine ve heykellere ev sahipliği yapan park, benzersiz bir sosyalleşme alanıdır.

Atatürk Parkı - Bilecik Gezilecek Yerler
Atatürk Parkı – Bilecik Gezilecek Yerler

21. Polis Hatıra Ormanı

Polis Hatıra Ormanı, Bilecik-Eskişehir Yolu üzerinedir. Yemyeşil ovalar ve tepelerden oluşan park, yeşilin her tonunu tabiatın içerisinde gözlemleyebileceğiniz muhteşem bir doğal güzelliktir. Polislerin anısında oluşturulan orman, özelikle çocuklar için son derece ideal bir adrestir.

Polis Hatıra Ormanı - Bilecik Gezilecek Yerler
Polis Hatıra Ormanı – Bilecik Gezilecek Yerler

22. Çukurören Travertenleri

Çukurören Travertenleri, Bilecik gezilecek yerler listenizde mutlaka yer alması gereken bir diğer doğal güzelliktir. Benzersiz bir tabiat güzelliği olan Çukurören Travertenleri, şehir merkezinde yer alıyor. Yemyeşil bir alan içerisinde bulunan travertenler, yılın dört mevsimi benzersiz bir tabiat manzarası sunuyor.

Çukurören Travertenleri - Bilecik Gezilecek Yerler
Çukurören Travertenleri – Bilecik Gezilecek Yerler

23. Bedi Parkı

Bedi Parkı, Bilecik’in Gölpazarı ilçesinde yer alan muhteşem bir doğal güzelliktir. Bedi Köyü sınırları içerisinde yer alan park, doğayla bütünleşmek isteyenler için son derece ideal. Uzun doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz parkta aynı zamanda yeşilin farklı renklerini derinlikli olarak gözlemleyebilirsiniz.

Bedi Parkı - Bilecik Gezilecek Yerler
Bedi Parkı – Bilecik Gezilecek Yerler

24. Aile Çay Bahçesi

Aile Çay Bahçesi, kadim kalıntılar, tarihi yapılar ve doğal güzelliklerle dolu Bilecik seyahatinizde huzurla birkaç yudum bir şeyler içebileceğiniz bir kafe. Yeşillikler ve parkla çevrelenmiş kafede keyifle birkaç yudum içeceğinizden alırken, çocuklarınızda eğlenceli anlar geçirebilir.

Aile Çay Bahçesi - Bilecik Gezilecek Yerler
Aile Çay Bahçesi – Bilecik Gezilecek Yerler

25. Hamidiye İdadisi

Hamidiye İdadisi, mimari özelikleriyle dikkat çeken ve Sultan II. Abdülhamid tarafından inşa edilen bir yapıdır. Türkiye siyaset tarihinde yer alan önemli figürlere ait bilgilerinde bulunduğu yapı, aynı zamanda bir de sergi salonuna ev sahipliği yapıyor. Bilecik gezilecek yerler listenize mutlaka dahil etmeniz gereken Hamidiye idadisi, Bilecik’in Söğüt ilçesinde.

Hamidiye İdadisi - Bilecik Gezilecek Yerler
Hamidiye İdadisi – Bilecik Gezilecek Yerler

26. Çocuk Parkı

Çocuk Parkı, Bilecik seyahatlerinizde çocukların eğlence dolu anlar geçirebileceği benzersiz bir lokasyondur. Pelitözü göleti mevkiinde konumlanan park, çocuklar için özel eğlence alanlarına sahiptir. Kaydırak, salıncak ve çeşitli parkurlara ev sahipliği yapan park, otak düzeniyle dikkat çekiyor.

Çocuk Parkı - Bilecik Gezilecek Yerler
Çocuk Parkı – Bilecik Gezilecek Yerler

27. Şeyh Edebali Müzesi

Şey Edebali Müzesi, Perşembe günlerinin dışında sabah 8:30 ile 17:00 saatleri arasında ziyaret edebileceğiniz Bilecik’in en özel müzelerinden biri. Aynı zamanda Şeyh Edebali Türbesi’ni de içine alan müze, Osmanlı Devleti’nin kuruluşuna ilişkin detaylara ev sahipliği yapıyor.

Şeyh Edebali Müzesi - Bilecik Gezilecek Yerler
Şeyh Edebali Müzesi – Bilecik Gezilecek Yerler

28. Şeyh Edebali Parkı

Şeyh Edebali Parkı, Bilecik gezilecek yerler kapsamında gezginlerin en uğrak noktalardandır. Şehir merkezinde Şeyh Edebali Türbesi’nin hemen yakınında bulunan park, yeşillikleriyle dikkat çekiyor. Tabiat manzaralarına da ev sahipliği yapan Şeyh Edebali Parkı, her mevsim ayrı bir güzelliği bünyesinde barındırıyor.

Şeyh Edebali Parkı - Bilecik Gezilecek Yerler
Şeyh Edebali Parkı – Bilecik Gezilecek Yerler

29. Tarihi Küçük Hamam

Tarihi Küçük Hamam, Orhangazi Camii’nin hemen yakınında bulunan tarihi bir yapıdır. Osmanlı döneminde askerlerin ve bölge halkının temizlik ihtiyaçlarını karşılaması amacıyla inşa edilmiş olan hamam, günümüzde de mimari dokusunu koruyor.

Tarihi Küçük Hamam - Bilecik Gezilecek Yerler
Tarihi Küçük Hamam – Bilecik Gezilecek Yerler

30. Tarihi Minare

Tarihi Minare, konumu itibariyle Bilecik gezilecek yerler listesine mutlaka dahil etmeniz gereken tarihi bir yapıdır. Şehir merkezinde bulunan yapı, Osmanlı mimarisine ilişkin önemli bir değere sahiptir. Aynı zamanda hemen yakınında bir da açık hava müzesi bulunan Tarihi Minare, özelikle tarihi kalıntıları yerinde incelemekten keyif alıyorsanız kesinlikle ziyaret etmenizi öneririz.

Tarihi Minare - BurTarihi Minare - Bilecik Gezilecek Yerlerdur Gezilecek Yerler
Tarihi Minare – Bilecik Gezilecek Yerler

Bilecik’te Gezilecek Yerler

Bilecik’te gezilecek yerler, özellikle tarihi arka planları ve muhteşem tabiat manzaralarıyla ön plana çıkar. Osmanlı İmparatorluğu’na bir dönem başkentlik yapmış olan bu kadim kent, aynı zamanda Türk tarihi açısından da oldukça önemlidir. Tarihin her döneminde birçok uygarlık ve medeniyetin kendisine yuva bildiği Bilecik, doğal güzellikleri ve ulaşım açısından sahip olduğu konumuyla bu denli ilgi görmüştür. Bölgeye yapacağınız seyahatlerde mutlaka Bilecik’te gezilecek en iyi 30 yer listemizi incelemenizi öneririz.

Bilecik’i gezerken nerede kalınır, ne yenir şeklinde merak ederseniz Bilecik’te Yemek Yerleri ve Bilecik’te Ne Yenir? yazılarımızı mutlaka inceleyin.

Mesaj bırak

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *