Bayburt’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

M.Ö 3000 yıllarına dayanan tarihi alt yapısı ile Bayburt, pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Eski zamanlardan kalan kadim yapıları ile muhteşem bir tarihi ortam sunar. Bayburt, tarihi güzelliklerinin yanı sıra doğal güzellikleri ile de görülmeye değerdir.

Karadeniz bölgesinde yer alan Bayburt; Erzurum, Trabzon, Rize, Gümüşhane ve Erzincan’a komşudur. Karadeniz turu düşünenler için seyahat listesinde yer verilmesi gereken illerden biridir. Karadeniz ormanları ile tertemiz havanın tadını çıkarabileceğiniz Bayburt her mevsimde ziyaret edilebilir.

Bayburt Saat Kulesi, Baksı Müzesi gibi tarihe tanıklık etmenizi sağlayacak yerlerle birlikte Çoruh Nehri ve Çımağıl Mağarası gibi doğal güzellikleri ile Bayburt, ziyaretçilerine eşsiz bir gezi deneyimi sunar. Sakin ve güvenli bir tatilin keyfini çıkarabileceğiniz Bayburt gezilecek en iyi 20 yer listesini sizler için hazırladık!

Not: Bu yazımızı okuduktan sonra Bayburt en iyi otellerini keşfetmek için « Bayburt Otelleri » yazımıza bakmayı unutmayın.

Bayburt’ta Gezilecek En İyi 20 Yer

1. Aydıntepe Yeraltı Şehri

Aydıntepe Yeraltı Şehri, 3 bin yıllık tarihi ile görenleri büyülüyor. Aydıntepe’de bulunan yer altı şehri 1996 yılında yapılan kazı çalışmalarında tesadüfî bir şekilde ortaya çıkıyor. Yerin 5 metre altında yer alan şehirde, 2 metre yüksekliğe sahip 20 oda bulunmaktadır. Önceden sığınak olarak kullanıldığı tahmin edilen Aydıntepe Yeraltı Şehri, yerli ve yabancı turistler tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor. Tarihe tanıklık etmenizi sağlayan Aydıntepe Yeraltı Şehri için kazı çalışmalarına halen devam ediliyor. Bayburt’ta gezilecek en iyi 20 yer arasında Aydıntepe Yeraltı Şehri en göze çarpanlardan biri.

Aydıntepe Yeraltı Şehri - Bayburt'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Aydıntepe Yeraltı Şehri – Bayburt’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

2. Bayburt Kalesi

Bayburt Kalesi, ticaret yolları üzerinde yer alması açısından oldukça işlektir. Köklü bir tarihi yapı olan Bayburt Kalesi, tarih severler için özellikle ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir. Zaman içerisinde Bizans, Arap, Roma ve Ermeni kültürleri gibi farklı kültürlerin egemenliğine girmiş olan Bayburt Kalesi zaman içerisinde pek çok onarım sürecinden geçmiştir.

Farklı tarihi kaynaklar ve onarımında kullanılan farklı malzemeler tarihe çıplak gözle şahit olma şansı tanır. Ermeniler tarafından inşa edildiği düşünülse de tam olarak kim tarafından yapıldığı bilinmemektedir. Yüksek ve sarp kayaların üzerine inşa edilen Bayburt Kalesi, büyüleyici bir atmosfer sunar.

Bayburt Kalesi - Bayburt'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Bayburt Kalesi – Bayburt’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

3. Çımağıl Mağarası

Çımağıl Mağarası, Bayburt Merkez’e 35 kilometre uzaklıktaki Aşağı Çımağıl Köyü’nde bulunan eşsiz bir doğal güzellik. Bakir kalmış bir güzellik olan Çımağıl Mağarası, farklı ve eşsiz bir gezi deneyimi vadediyor.

Mistik bir havaya sahip olan mağaranın derinliği bazı yerlerde 110 metreyi bulurken bazı yerlerde 30 metredir. İçerisinde sarkıt, dikit, sütun ve bazı mağara çiçekleri bulunmaktadır. Büyüleyici bir güzelliğe sahip olan mağaraya, eşsiz bir gezi deneyimi için Bayburt gezilecek yerler listenizde mutlaka yer vermelisiniz.

Çımağıl Mağarası - Bayburt'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Çımağıl Mağarası – Bayburt’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

4. Helva Köyü Buz Mağarası

Helva Köyü Buz Mağarası, Bayburt’ta yer alan mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisidir. Bayburt il merkezine 33 kilometre uzaklıkta konumlanan Helva Köyü’nde bulunmaktadır. Bayburt’un sahip olduğu eşsiz doğal güzellikler arasında yer alan Helva Köyü Buz Mağarası, dönem dönem yerli halk tarafından soğutma deposu olarak da kullanılmıştır. Bir doğa harikası olan Helva Köyü Buz Mağarasına Bayburt geziniz sırasında bir şans tanımalısınız.

Helva Köyü Buz Mağarası - Bayburt'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Helva Köyü Buz Mağarası – Bayburt’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

5. Bayburt Saat Kulesi

Bayburt Saat Kulesi, şehir merkezinde yer alır. Bayburt’un simgesi olarak bilinen Saat Kulesi, Bayburt merkezde neredeyse her noktadan görülebiliyor. İhtişamlı bir mimariye sahip olan Bayburt Saat Kulesi’nin yapımı 1924 yılında tamamlanmıştır. 21 metre uzunluğundaki yapı Bayburt’a gidenlerin mutlaka gördüğü tarihi bir değerdir.

Bayburt Saat Kulesi - Bayburt'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Bayburt Saat Kulesi – Bayburt’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

6. Bayburt Ulu Camii

Bayburt Ulu Camii, 13 yüzyılda Sultan 2. Gıyaseddin Mesut Dönemi’nde yaptırılan oldukça eski bir yapıdır. Ancak zaman içerisinde geçirdiği onarım süreçleri sonrası sadece minaresi özgün kalabilmiştir. Bayburt Ulu Camii, mimarisindeki çini desenleri ile dikkat çekicidir.

Bayburt Ulu Camii - Bayburt'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Bayburt Ulu Camii – Bayburt’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

7. Baksı Müzesi

Baksı Müzesi, Baybur’ta yer alan önemli müzelerden biridir. Bayburt il merkezine yaklaşık 45 kilometre uzaklıkta yer alan Baksı köyünde konumlanıyor. 2010 yılında Hüsamettin Koçan tarafından kurulmuştur. Baksı Müzesi’nde çağdaş sanat ile geleneksel el sanatlarını bir arada sergilemek amaçlanmıştır.

Baksı Müzesi yaklaşık 30 bin metrekarelik bir alanı kaplar ve Çoruh Nehri’ne yakın bir yerde konumlanır. İçerisinde atölyeler, sergi salonları, kütüphane, konuk evi ve konferans salonu bulunur. 2014 yılı Avrupa Konseyi Müze Ödülü’ne layık görülen Baksı Müzesi Bayburt gezilecek yerler içerisinde en ilgi çekici olanlar arasındadır.

Baksı Müzesi - Bayburt'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Baksı Müzesi – Bayburt’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

8. Şehit Osman Türbesi

Şehit Osman Türbesi, Saltuk Oğullarına ait olduğu bilinen yapılardan biridir. Mimari olarak Selçuklu dönemi özellikleri yansıtan yapı, Bayburt’un batısında bir tepede konumlanıyor. Saltuk kumandanlarından biri olan Mengüç Gazi’nin kız kardeşi ve erkek kardeşi için yaptırılmıştır. Taş işlemeciliği için harika bir örnek olan Şahit Osman Türbesi, Bayburt’ta gezilecek yerler arasında kendine yer buluyor.

Şehit Osman Türbesi - Bayburt'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Şehit Osman Türbesi – Bayburt’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

9. Kaleardı Şehir Parkı

Kaleardı Şehir Parkı, Bayburt Belediyesi tarafından yaptırılmıştır. Bayburt’un en sevilen piknik alanlarından biri olan Kaleardı Şehir Parkı, özellikle hafta sonları ziyaretçilerini ağırlıyor. Çoruh Nehri’nin hemen kıyısında 50 bin metrekareyi bulan bir alanı kaplıyor. Çeşitli sosyal tesislere sahip olan Kaleardı Şehir Parkı, özellikle Bayburt’ta yaşayanların gezmek için ilk tercihlerinden biri oluyor.

Kaleardı Şehir Parkı - Bayburt'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Kaleardı Şehir Parkı – Bayburt’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

10. Sırakayalar Şelalesi

Sırakayalar Şelalesi, Bayburt’un sahip olduğu doğal güzellikler arasında yer alır. Eşsiz bir görsel sunan Sarıkayalar Şelalesi, özellikle yaz aylarında piknik alanı olarak tercih edilir. Yaz aylarında serinlemek isteyenler için en gözde yerlerden birisidir. Bayburt gezilecek yerler arasında bulunan Sırakayalar Şelalesi, sizlere rahatlatıcı bir gezi deneyimi sunuyor.

Sırakayalar Şelalesi - Bayburt'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Sırakayalar Şelalesi – Bayburt’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

11. Korgan Köprüsü

Korgan Köprüsü, İpek yolu üzerinde yer alır. Yerli halk tarafından “Meliğin Köprüsü” olarak da bilinmektedir. Selçuklu Dönemi klasik köprü mimarisi özelliklerini gösterir. Korgan Köprüsü, kesme taşlardan yapılmıştır. Sivri kemerli ve iki gözlü bir mimari yapıya sahiptir. Doğa ve kültür turizmi kapmasında ziyaret edebileceğiniz Korgan Köprüsü, Bayburt’ta görülmeye değer yerler arasındadır.

Korgan Köprüsü - Bayburt'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Korgan Köprüsü – Bayburt’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

12. Bayburt Gençlik Parkı

Bayburt Gençlik Parkı, yerli halk tarafından sık ziyaret edilen yerlerden birisidir. İçerisinde bulunan çocuk oyun alanları ile özellikle aileler tarafından tercih ediliyor. İnsanların sosyalleşebileceği ve oturup vakit geçirebileceği alanları ile Bayburt Gençlik Parkı, Bayburt halkının en sık vakit geçirdiği yerlerden biri oluyor.

Bayburt Gençlik Parkı - Bayburt'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Bayburt Gençlik Parkı – Bayburt’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

13. Kop Şehitleri Abidesi

Kop Şehitleri Abidesi, 1963 yılında inşa edilmiştir. 1. Dünya Savaşı’nda önemli bir savunma merkezi olan Kop Dağı’nda şehitler için yapılan abide tarihi bir değer taşımaktadır. Bayburt Garnizon Komutanı Bedrettin Demirel tarafından inşa ettirilmiştir. Tarih bilinci oluşturmak adına önemli bir yapı olan Kop Şehitleri Abidesi, Bayburt gezilecek yerler arasında bulunuyor.

Kop Şehitleri Abidesi - Bayburt'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Kop Şehitleri Abidesi – Bayburt’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

14. Dede Korkut Türbesi

Dede Korkut Türbesi, yerli halk arasında “Büyük Baba” olarak da bilinmektedir. Bayburt il merkezine yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta yer alan Masat Köyü’nde bulunur. Türk kültüründe önemli bir yere sahip olan Dede Korkut’un mezarı bu türbede yer alır. Unesco listesine alınan ve ardından yeri yabancı pek çok turist tarafından ziyaret edilen Dede Korkut Türbesi oldukça ilgi görüyor.

Dede Korkut Türbesi - Bayburt'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Dede Korkut Türbesi – Bayburt’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

15. Pamuktaş Tabiat Parkı

Pamuktaş Tabiat Parkı, Pamuktaş Köyü’nde yer alan bir tabiat parkıdır. Pamuktaş Köyü, Bayburt Merkez’e 36 kilometre uzaklıkta konumlanır. Tertemiz havası ile Pamuktaş Tabiat Parkı, ziyaretçilerine sakin ve rahatlatıcı bir gezi olanağı sağlar.

Pamuktaş Tabiat Parkı - Bayburt'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Pamuktaş Tabiat Parkı – Bayburt’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

16. Halis Bayramoğlu Hatıra Ormanı

Halis Bayramoğlu Hatıra Ormanı, Bayburt gezilecek yerler arasında kesinlikle ilk sıralarda olmalıdır. Bir hatıra ormanı, devlet büyükleri ve önemli olaylar için bir alanın ağaçlandırılması sonucu oluşur. Halis Bayramoğlu adına ağaçlandırılan bu orman temiz havasıyla pek çok canlı için yaşam alanı sağlar.

Halis Bayramoğlu Hatıra Ormanı - Bayburt'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Halis Bayramoğlu Hatıra Ormanı – Bayburt’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

17. Çoruh Nehri

Çoruh Nehri, Bayburt’un önemli turistik değerlerinden biridir. Şehre eşsiz bir görüntü kazandıran nehrin etrafında pek çok restoran ve sosyal tesis faaliyet göstermektedir. Bu restoranlarda yöresel lezzetleri tadabilir ve muhteşem Çoruh Nehri manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. Tam şehir merkezinden geçen Çoruh Nehri, bahar aylarında artan debisi ile Venedik’e benziyor. Ayrıca en hızlı akan nehirlerden biri olması dolayısıyla kano ve rafting gibi sporlara elverişlidir.

Çoruh Nehri - Bayburt'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Çoruh Nehri – Bayburt’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

18. Kop Dağı Milli Parkı

Kop Dağı Milli Parkı, Bayburt ve Erzurum sınırları içerisinde yer alır. 2016 yılında milli park ilan edilmiştir. 1. Dünya Savaşı’nda önemli bir yere sahip olan Kop Dağı hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile ziyaretçilerine unutulmaz bir gezi deneyimi vaat ediyor. Ayrıca nadir rastlanan pek çok kelebek türüne de ev sahipliği yapan Kop Dağı Milli Parkı, sizlere eşsiz bir görüntü sunuyor.

Kop Dağı Milli Parkı - Bayburt'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Kop Dağı Milli Parkı – Bayburt’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

19. Soğanlı Geçidi

Soğanlı Geçidi, muhteşem manzarası ile ziyaretçilerini büyülüyor. Eşsiz Karadeniz manzarasını ayaklarınız altına seren Soğanlı Geçidi’nde muhteşem fotoğraflar çekmek mümkün. Bayburt’ta gezilmesi gereken en iyi 20 yer arasında Soğanlı Geçidi, sunduğu büyüleyici manzara ile mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Ancak biraz zorlu bir geçit olduğu için ulaşım sırasında dikkat edilmesi gerekiyor. En yukarısında bulunan çiçeklerle de adeta bir görsel şölen sunan geçit tam bir doğa harikası.

Soğanlı Geçidi - Bayburt'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Soğanlı Geçidi – Bayburt’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

20. Kenan Yavuz Etnografya Müzesi

Kenan Yavuz Etnografya Müzesi, 15 bin metrekarelik geniş bir alan kaplar. Bayburt yöresel mimari yapılarını zaman ilişkisi ile bütünleştirerek yansıtmaya çalışan müzede, çevre köylerdeki yıkıntılardan toplanan taş ve ahşaplarla yapılar oluşturulmuştur.

Müzede; kapalı sergi salonu, köy evi replikaları, köy meydanı, kütüphane, gözlemevi, sanat atölyesi ve restoran bulunmaktadır.  Avrupa Müze Forumu, 2021 yılı Stiletto Ödülü’nü Kenan Yavuz Etnografya Müzesi’ne vermiştir. Bayburt’ta gezilecek yerler arasında en gözde yerlerden biri olan Kenan Yavuz Etnografya Müzesi’ni listenize ekleyerek unutulmaz bir tatil geçirebilirsiniz.

Kenan Yavuz Etnografya Müzesi - Bayburt'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Kenan Yavuz Etnografya Müzesi – Bayburt’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

Bayburt’ta Gezilecek Yerler

Anadolu’daki en eski yerleşim yerlerinden biri olan Bayburt, eşsiz tarihi yapıları ile ön plana çıkar. Özellikle Selçuklular Dönemi’nde önemli bir kültür merkezi olan kentte kadim dönemlerden kalma pek çok eser bulunur. Bayburt aynı zamanda Sarıkayalar Şelalesi ve Helva Köyü Buz Mağarası gibi doğal güzellikleri ile de büyüleyicidir.

Bayburt, seyrek nüfuslu ve küçük bir il olmasına rağmen pek çok tarihi, kültürel ve doğal güzelliği bünyesinde barındırır. Müzeleri, tarihi köprüleri, kümbetleri, şelalesi ve mağaralarıyla mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir. Hak ettiği değeri göremeyen Bayburt’a gezi listenizde yer vererek size özel bir gezi deneyiminin tadını çıkarabilirsiniz.

Bayburt’a dair daha detaylı bilgi edinmek için Bayburt Restoran ve Bayburt’ta Ne Yenir yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Mesaj bırak

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *