Batman’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

Dicle Nehri üzerinde yer alan Batman birçok medeniyete ev sahipliği yapmış önemli şehirlerimizden biri. Yerli ve yabancı turistlerin ilgisini oldukça çeken Batman gezilecek yerler açısından bol bir çeşitliliğe sahip.

Özellikle Hasankeyf ile ünü Türkiye sınırlarını aşan Batman; tarihi camilerinden, kalelerine, manastırlarından, mağaralarına kadar birbirinden güzel tarihi duraklara sahip. Batman gezilecek en iyi 20 yer listesinde yer alan rotalar, Batman’da görülecek yerlerden sadece birkaçı.

Not: Bu yazımızı okuduktan sonra Batman en iyi otellerini keşfetmek için « Batman Otelleri » yazımıza bakmayı unutmayın.

Batman’da Gezilecek En İyi 20 Yer

1. Hasankeyf Mağaraları

Hasankeyf Mağaraları, Batman’ın ilçelerinden biri olan Hasankeyf’te yer alıyor. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Hasankeyf’te 4000 tane mağara bulunuyor. Geçmiş dönemlerde insanların barınma ihtiyacını karşılayan bu mağaralar yapılarını neredeyse tamamen koruyarak günümüze kadar gelmeyi başarmışlar. M.Ö dönemlerde birçok kadim medeniye ev sahipliği yapmış olan Hasankeyf Mağaraları Batman’da yer alan önemli duraklardan bir tanesi.

İnsanlık tarihinin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Hasankeyf’te kayalıklara oyulan kanallar ile oluşmuş mağaralar; şehrin gezilecek doğal yerleri listesinde yer alıyor.

Hasankeyf Mağaraları - Batman'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Hasankeyf Mağaraları – Batman’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

2. Mor Aho Manastırı

Mor Aho Manastırı, Hasankeyf’te yapım yılı ve mimarı bilinmeyen tarihi bir yapı. Deyr Mahar olarak da bilinen Mor Aho Manastırı, Süryani topluluğu için büyük önem taşıyor. Tamımı kesme taştan yapılmış olan Süryani manastırı; yıllar içirişinde bakımsızlık sebebiyle harabeye dönmüş. 2018 yılında yapılan restorasyon çalışmaları sonucunda tekrar halkın ziyaretine açılıyor.

Mor Aho Manastırı; Kültür Bakanlığı tarafından tescillenerek koruma altına alınan alınmıştır. Batman’ın tarihi dokusunda çok önemli bir yere sahip. Bu sebeple de Batman gezilecek yerler arasında üst sıralarda yer alıyor.

Mor Aho Manastırı - Batman'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Mor Aho Manastırı – Batman’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

3. Malabadi Köprüsü

Malabadi Köprüsü, Artuklular tarafından 1147’de inşa ediliyor. Batman Çayı’nın üzerinde yer alan köprü, Diyarbakır sınırlarına da giriyor. Türkiye’deki taş köprüler arasından en geniş kemere sahip olan Malabadi Köprüsü’nün üzerinde aslan, güneş ve insan figürü içeren kabartmalar bulunuyor.

Selçuklu dönemindeki mimari yapının önemli örneklerinden biri olan Malabadi Köprüsü; Batman’a gelen ziyaretçiler tarafından görülmesi gereken tarihi yapılardan bir tanesi.

Malabadi Köprüsü - Batman'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Malabadi Köprüsü – Batman’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

4. Seyyid Bilal Türbesi

Seyyid Bilal Türbesi, Batman’ın Gercüş ilçesine bağlı olan Seyyidler Köyü olarak anılan Vergili Köyü’nde yer alıyor. Hz. Muhammed’in torunu olan Hz. Hüseyin’in soyundan geldiği bilinmekte olan Seyyid Bilal Türbesi, Batman ve çevresinde yaşayan halk tarafından da yoğun ilgi gören duraklardan bir tanesi.

Batman gezilecek yerler listesinde yer alan Seyyid Bilal Türbesi’nde her yıl eylül ayında, çevre halkın da yoğun ilgi gösterdiği Seyyid Bilal’i anma törenleri de düzenleniyor.

Seyyid Bilal Türbesi - Batman'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Seyyid Bilal Türbesi – Batman’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

5. Hallan Çemi Höyüğü

Hallan Çemi Höyüğü, Batman’ın Kozluk ilçesinde Kaletepe Köyü’nde yer alıyor. 10.000 yıllık tarihi bir geçmişe sahip olmasıyla Türkiye’nin dışında dünya için de önemli olan arkeolojik alanlardan biri.

Neolitik döneme ait bulguların bulunduğu Hallan Çemi Höyüğü kazıları, ABD’li arkeologlar tarafından yürütülmüş ve kazılardan çıkarılan kalıntılar günümüzde Diyarbakır Müzesi’nde sergilenmektedir. Özellikle arkeoloji meraklıları tarafından mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri de Hallan Çemi Höyüğü.

Hallan Çemi Höyüğü - Batman'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Hallan Çemi Höyüğü – Batman’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

6. Hasankeyf Ören Yeri

Hasankeyf Ören Yeri, Batman’a gelen yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biri. Hasankeyf Ören Yeri’nin önemi insanlık tarihinin en eski yerleşim yerlerinden biri olması. Ören yerinde bulunan mağaralar, vadiler Batman’da yer alan doğal güzellikleri de gözler önüne seriyor.

Batman’da turizm açısından da büyük öneme sahip olan Hasankeyf Ören Yeri özellikle tarih meraklıları için Batman gezilecek en iyi 20 yer listesinde önemli bir sıralamaya sahip.

Hasankeyf Ören Yeri - Batman'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Hasankeyf Ören Yeri – Batman’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

7. Mor Kiryakus Manastırı

Mor Kiryakus Manastırı, Ayrancı Köyü’nde yer alıyor. M.S 457 yılında inşa edilmiş olan tarihi yapı, Süryani halkı tarafından kutsal sayılan Turabidin bölgesinde inşa edilmiş olan en önemli manastırlardan biri.

Yeraltına kadar uzanan dehlizleriyle toplamda üç kattan oluşan Mor Kiryakus Masnastırı, Turabidin bölgesinde yer alan 80’ yakın kilise ve manastırlar arasında yer alan en önemli tarihi yapılardan bir tanesidir.

Mor Kiryakus Manastırı - Batman'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Mor Kiryakus Manastırı – Batman’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

8. Hasankeyf Kalesi

Hasankeyf Kalesi, Dicle Nehri’nin kenarında yer alıyor. Bizans döneminde tamamı kesme taştan yapılmış en sağlam kalelerden biri olan Hasankeyf Kalesi’nin bir diğer adı ise Kaya Kalesi’dir. Antik kentin sembollerinden biri olan tarihi kale; Süryani piskoposluğunun merkezi olarak uzun yıllar kullanılmış.

İnşa tarihinden günümüze kadar uzanan süreçte başta Malazgirt Savaş’ı olmak üzere birçok tarihi olaya şahitlik eden Hasankeyf Kalesi, Batman gezilecek yerler listesinde yer alan bir diğer tarihi yapı.

Hasankeyf Kalesi - Batman'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Hasankeyf Kalesi – Batman’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

9. İmam Abdullah Türbesi

İmam Abdullah Türbesi, Hasankeyf’te yer alıyor. Hasankeyf kuşatmasında şehit olan Hz. Muhammed’in soyundan gelen İmam Abdullah’ın türbesi bölgede sıklıkla ziyaret edilen türbelerin başında yer alıyor.

Kare planlı bicinde inşa edilmiş olan türbede; çevre halkı ve ziyaretçileri tarafından adaklar adanarak, dualar ediliyor.

İmam Abdullah Türbesi - Batman'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
İmam Abdullah Türbesi – Batman’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

10. Memikan Köprüsü

Memikan Köprüsü, Garzan Çayı üzerinden görülen Batman’ın en güzel köprülerinden bir tanesi. İnşa tarihi ve kim tarafından inşa edildiği ne yazık ki bilinmeyen tarihi köprü, yapısı itibariyle de Batman’ın bir diğeri köprüsü Malabadi’ye benzetiliyor.

İpek Yolu’nun yer aldığı bir bölgede bulunan tarihi köprü; Batman’da görülmesi gereken bir diğer tarihi yapı.

Memikan Köprüsü - Batman'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Memikan Köprüsü – Batman’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

11. Zeynel Bey Kümbeti ve Türbesi

Zeynel Bey Kümbeti ve Türbesi, Otlukbeli Savaşı sırasında şehit düşen Uzun Hasan’ın oğlu Zeynel Bey için inşa ettirilmiştir. Dönemin önemli mimarı Abdurrahman oğlu Pir Hasan tarafında yapılmıştır.

Anadolu’daki anıt mezar geleneğinin de ilk örneklerinden biri olan Zeynel Bey Kümbeti’nin tavanı da kubbe şeklindedir. Batman’da görülecek bir diğer türbedir.

Zeynel Bey Kümbeti ve Türbesi - Batman'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Zeynel Bey Kümbeti ve Türbesi – Batman’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

12. Hasankeyf Yolgeçen Hanı

Hasankeyf Yolgeçen Hanı, Hasankeyf Kalesi’nin altında yer alan mağaranın adıdır. Hasankeyf’te yer alan mağalar arasında en bilinenlerinden. Bir tarafı Dicle Nehri’ne ulaşan mağarada yer alan gizli bir geçit ile Hasankeyf Kalesi’ne çıkılıyor.

Eski dönemlerde ulaşım yolu olarak kullanılan mağara; birçok insan tarafından kullanılmasından dolayı ‘Yolgeçen’ ismini alıyor. Batman’da mutlaka görülmesi gereken mağaralardan biri.

Hasankeyf Yolgeçen Hanı - Batman'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Hasankeyf Yolgeçen Hanı – Batman’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

13. Batman Atatürk Parkı

Batman Atatürk Parkı, Turgut Özal Bulvarında yer alıyor. Yaz aylarında açık hava sinema gecelerinin yapıldığı, içerisinde çocuklar için park alanı ve yürüyüş yolları bulunan Batman kent yaşamının önemli alanlarından biri Atatürk Parkı.

Batman halkı ve bölgeye gelen ziyaretçiler için temiz hava sunan Batman Atatürk Parkı Batman gezilecek yerler listesinde yer alıyor.

Batman Atatürk Parkı - Batman'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Batman Atatürk Parkı – Batman’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

14. Batman Müzesi

Batman Müzesi, şehirde yer alan tek müzedir. 2015 yılında hizmete açılan müzede; Ilısu ve Hasankeyf bölgelerindeki kazıntılardan çıkarılan eserler ile Neolitik dönemlere ait buluntular yer alıyor.

Müzenin bahçesinde sürdürülen eğitimler ile arkeolojik kazıların nasıl yapıldığına dair bilgiler veriliyor. Amacı arkeolojik kazılara ilham olmak ve destek vermek olan Batman Müzesi özellikle tarih meraklıları için Batman gezilecek yerler listesinde yer alıyor.

Batman Müzesi - Batman'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Batman Müzesi – Batman’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

15. Tov Sanat Merkezi

Tov Sanat Merkezi, şehir merkezinde yer alıyor. Çeşitli kültürel aktivitelerin yer aldığı Tov Sanat Merkezi’nde tiyatro oyunları ve sanatın çeşitli dallarını kapsayan atölyeler oluyor. Bölge halkı tarafından da yoğun ilgi gören sanat merkezi Batman gezisi sırasında kültürel aktivitelere de katılmak isteyen gezi severlerin rotasına eklemeleri gereken duraklardan biri.

Tov Sanat Merkezi - Batman'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Tov Sanat Merkezi – Batman’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

16. Kozluk Hezo Kalesi

Kozluk Hezo Kalesi, M.S 416 yılında Erzen Bölgesi’nde Persiler tarafından inşa ediliyor. İpek Yolu’nun üzerinde yer almasından dolayı tarihte önemli bir yere sahip olan kale ne yazık ki günümüzde harabe durumdadır. Batman’ın bir diğer tarihi yapısı da Kozluk Hezo Kalesi’dir.

Kozluk Hezo Kalesi - Batman'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Kozluk Hezo Kalesi – Batman’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

17. Bozikan Kalesi

Bozikan Kalesi, Sason ilçesi Bozikan Köyü’nde yer alıyor. Kesin olarak bilinmemekle birlikte 4.yüzyılda inşa edilmiş olduğu tahmin ediliyor. İpek Yolu ticaretinde kilit noktalardan birinde yer aldığı için tarihi açıdan önemli bir kaledir. Kalenin sahip olduğu eşsiz manzara da Batman’da görülmeye değer yerlerden bir diğeri.

Bozikan Kalesi - Batman'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Bozikan Kalesi – Batman’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

18. Hızır Bey Camii

Hızır Bey Camii, 1512 yılında Kozluk ilçesinde inşa ediliyor. Bölgenin en büyük camisi olan Hızır Bey Camii Batman’da yer alan diğer bir tarihi yapı. Günümüzde ne yazık ki bakımsız durumda olan cami, Batman gezilecek yeler listesinde yer alıyor.

Hızır Bey Camii - Batman'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Hızır Bey Camii – Batman’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

19. On Kemerli DDY Köprüsü

On Kemerli DDY Köprüsü, Batman Çayı üzerinde 1944 yılında inşa edilmiş. Tarihi diğer körüler kadar eski olmayan köprü; işçiliği ve mimarisiyle Batman’ın sembollerinden biri olmuş. İkinci Dünya Savaşı sırasında inşa edilen köprünü adını da üzerinde yer alan on kemerden alıyor.

On Kemerli DDY Köprüsü - Batman'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
On Kemerli DDY Köprüsü – Batman’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

20. Kandil Kalesi

Kandil Kalesi, Kozluk ilçesinde Bölükkonak Köyü’nde yer alıyor. Batman’da yer alan önemli tarihi yapılardan biri olan kalenin günümüze ne yazık ki oldukça küçük bir kısmı ulaşabilmiş durumda.

Bizanslılar döneminde inşa edilen kalenin yapım yılı tam olarak bilinmemekle birlikte, 4.yüzyılda inşa edilmiş olduğu varsayılıyor. Batman’ın tarihi yapılarında biri olan Kandil Kalesi de özellikle tarih meraklıları tarafından Batman gezilecek yerler listesinde yer alan noktalardan bir tanesi.

Kandil Kalesi - Batman'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Kandil Kalesi – Batman’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

Batman’da Gezilecek Yerler

Sadece Hasankeyf için bile gezilip görülmesi gereken Batman, İpek Yolu ticareti üzerinde yer almasından dolayı da tarihe tanıklık etmiş önemli şehirlerden bir tanesi.

Sınırlarında barındırdığı güzellikleriyle gezi severlerin rotalarına muhakkak almaları gereken şehirlerden bir tanesi olan Batman; sahip olduğu tarihi yapılar ile de ziyaretçilerine o tarihi dokuyu sonuna kadar yaşatıyor.

Sahip olduğu mutfak kültürüyle de ziyaretçilerini büyüleyen Batman’da; geziniz sırasında şehirde muhakkak tatmanız gereken muhteşem lezzetlerden bazıları da; kaburga dolması, perde pilavı, tandır ekmeği ve tırşık.

Batman’a dair daha detaylı bilgi edinmek için Batman Restoran ve Batman’da Ne Yenir yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Mesaj bırak

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *