İzmir’de Ne Yenir ? – En İyi 50 Yemek

İzmir, ülkemizde kendine özel yiyecekleri ile bilinen bir şehirdir. Geleneksel ve sıra dışı tatları ile dünyanın dört bir yanından ziyaretçiyi kendine çekmektedir.

İzmir ilinde yiyebileceğiniz birçok farklı lezzet bulunmaktadır. Bu yazımızda, İzmirde en iyi ne yenir listesini sizlerle paylaşacağız.

İzmir’de Yiyebileceğiniz En İyi 50 Yiyecek

 1. Boyoz
 2. Gevrek
 3. Kumru
 4. İzmir Bombasu
 5. Söğüş
 6. Kokoreç
 7. Şambali Tatlısı
 8. İzmir Köftesi
 9. Izgara Balık
 10. Meze
 11. Damla Sakızlı Kurabiye
 12. Kopanisti Peynir
 13. Şevketi Bostam
 14. İzmir Tulumu
 15. Kabak Çiçeği Dolması
 16. Midye Dolma
 17. Enginar Dolması
 18. Ekmek Dolması
 19. Çıntar Kızartması
 20. Karışık Ot Kavurması
 21. Sütlü Balık
 22. Çığırtma
 23. Töngül Pide
 24. Çöp Şiş
 25. Sura
 26. Nohutlu Börek
 27. Bergama Köftesi
 28. Tire Köftesi
 29. Otlu Börek
 30. Yoğurlu Gopez
 31. Şirince Sultan Kebabı
 32. Elbasan Tavası
 33. Kabak Sinkonta
 34. Pastiç
 35. Deniz Börülcesi
 36. Kabak Sıyırma
 37. Arapsaçı
 38. Radika Salatası
 39. Girit Ezme
 40. Lokma
 41. Şambali
 42. Badem Ezmesi
 43. Un Kurabiyesi
 44. Damla Sakızlı Kurabiye
 45. Sakız Reçeli
 46. Damla Sakızlı Kahve
 47. Kaymaklı Dondurma
 48. Kar Helvası
 49. Gerdan Tatlısı
 50. Bergama Helvası

1.Boyoz

Boyoz, İzmir ile özdeşleştirilmiş bir yiyecektir. İzmir’in geleneksel lezzetleri arasında yer alan boyoz her öğün tüketilebilen bir yiyecektir. İzmir dışında da popüler olan bir lezzettir. 

İzmir’in vazgeçilmez lezzetlerinden olan boyozun birçok farklı damak zevkine uyu sağlaması için seçenekleri bulunmaktadır. İzmirde en iyi ne yenir listesinde en üst sırada yer alması gereken bir tattır. 

Boyoz – İzmir’de Ne Yenir ?

2.Gevrek

Gevrek, İzmir’in ünlü tatları arasında yer almaktadır. İzmir’de en özel şekilde ve uzun süreli pişirilen bu lezzet genellikle sabah kahvaltılarında tüketilmektedir.

Gevrek, tüm ülkemizde zevkle tüketilen tatlar arasındadır. İzmirde en iyi ne yenir listesinde en üst sırada olması gereken bir tattır.

Gevrek – İzmir’de Ne Yenir ?

3.Kumru

Kumru, İzmir’in geleneksel tatları arasında yer almaktadır. Lezzetli ve vazgeçilmez tatlar arasında yer alan Kumru, İzmir ile özdeşleşmiştir. 

Kumru, İzmir başta olmak üzere ülkemizin her yerinde olsa da İzmir’de farklı usul ile yapılmaktadır. İzmirde en iyi ne yenir listesinde mutlaka olması gereken bir lezzettir.

Kumru – İzmir’de Ne Yenir ?

4.İzmir Bombası

İzmir Bombası, oldukça lezzetli bir tatlı olarak tüketilmektedir. İzmir başta olmak üzere ülkemizin dört bir yanında tüketilmektedir. 

İzmir bombası, her öğün tüketilebilen bir lezzettir. İzmirde en iyi ne yenir listesine eklenmesi gereken bir tattır.

İzmir Bombasu – İzmir’de Ne Yenir ?

5.Söğüş

Söğüş, İzmir’in her öğününde tüketilen oldukça doyurucu bir lezzettir. İzmir’e özgü bir şekilde yapılan söğüş yemeği hem sokak lezzetlerinde hem de ev yemekleri olarak pişirilmektedir. 

Söğüş – İzmir’de Ne Yenir ?

6.Kokoreç

Kokoreç, Türk mutfağında vazgeçilmez bir tattır. Türk mutfağında ünlü olsa da İzmir usulü pişirilen kokoreç lezzeti çok daha farklıdır. İzmir’e gidildiğinde mutlaka denemeniz gereken bir lezzettir.

İzmir kokoreci, hem sokak lezzeti olarak hem de restoranlarda tüketmeniz gereken bir lezzettir. İzmirde en iyi ne yenir listesine mutlaka eklememiz gerekir.

Kokoreç – İzmir’de Ne Yenir ?

7.Şambali Tatlısı

Şambali Tatlısı, İzmir’de yoğun olarak tercih edilen bir tatlıdır. Yemeklerden sonra yoğun bir şekilde tercih edilen şambali tatlısı, İzmirde en iyi ne yenir listesinde mutlaka olması gerekmektedir.

Şambali Tatlısı – İzmir’de Ne Yenir ?

8.İzmir Köftesi

İzmir köftesi, tüm ülkemizde yaygın bir şekilde tüketilen bir yemektir. İzmir’de köfte yemek farklı bir lezzettir. İzmirde en iyi ne yenir listesine eklenmesi gereken bir yemektir. 

İzmir Köftesi – İzmir’de Ne Yenir ?

9.Izgara Balık

İzmir, balıkları oldukça taze ve lezzetli olan bir şehirdir. İzmir’de ızgara balık yemeğini denemek de farklı bir deneyim olacaktır.

Izgara balık, İzmirde en iyi ne yenir listesine mutlaka eklemeniz gereken bir yemektir.

Izgara Balık – İzmir’de Ne Yenir ?

 

10.Meze

İzmir, mezeleri ile meşhur olan bir şehirdir. İzmir’e özgün binbir çeşit meze bulunmaktadır. İzmirde en iyi ne yenir listesine eklememiz gereken bir lezzettir.

Meze – İzmir’de Ne Yenir ?

11.Damla Sakızlı Kurabiye

Ülkemizin dört bir yanında damla sakızlı kurabiye tüketilse de İzmir’de yapılan en meşhur tatlıların başında damla sakızlı kurabiye gelmektedir. 

İzmirde en iyi ne yenir listesine eklememiz gereken tatların başında damla sakızlı kurabiye gelmektedir. İzmir’e ziyarette bulunduğunuzda mutlaka tatmanız gerekmektedir.

Damla Sakızlı Kurabiye – İzmir’de Ne Yenir ?

12.Kopanisti Peynir

Kopanisti peynir, İzmir’in yöresel tatları arasında yer almaktadır. Geleneksel bir tat olan bu peynir, İzmirde en iyi ne yenir listesine eklememiz gereken tatlar arasındadır.

Kopanisti Peynir – İzmir’de Ne Yenir ?

13.Şevketi Bostan

Şevketi Bostan yemeği, İzmir’in en geleneksel ve meşhur ev yemekleri arasında yer almaktadır. Şevketi Bostan yemeği içerisinde kuzu eti ve şevketi bostan bitkisi ile birlikte hazırlanmaktadır.

İzmirde en iyi ne yenir listesinde mutlaka olması gereken bir yemektir. Bu yemek, ev yemekleri yapan restoranlarda tüketilebilmektedir.

Şevketi Bostam – İzmir’de Ne Yenir ?

14.İzmir Tulumu

İzmir Tulumu, tüm ülkemizde yaygın bir şekilde tüketilen bir lezzet olsa da İzmir’de yenilen tulum peynir daha farklı bir lezzettir. İzmirde en iyi ne yenir listesinde mutlaka olmalıdır.

İzmir Tulumu – İzmir’de Ne Yenir ?

15.Kabak Çiçeği Dolması

Kabak Çiçeği Dolması, İzmir’e gelen tüm ziyaretçilerin vazgeçemediği tatlar arasında yer almaktadır. Kabak çiçeği dolması, İzmir’e özgü olan bir yemektir.

İzmirde en iyi ne yenir listesinde mutlaka olması gereken bir yemektir. Ev yemeği yapan restoranlarda tüketilebilen bir yemektir. 

Kabak Çiçeği Dolması – İzmir’de Ne Yenir ?

16.Midye Dolma

Midye Dolma, İzmir’de meşhur olan özel tatlar arasındadır. Türkiye’nin dört bir yanında yenilebilse de İzmir’de tüketilen midye dolmanın lezzeti çok daha başkadır.

Midye Dolma – İzmir’de Ne Yenir ?

17.Enginar Dolması

İzmir iline özel olarak yapılan Enginar Dolması, ülkemizin dört bir yanında meşhurdur. İzmir’e özgü aroması ve yapılışı ile bilinen Enginar dolması, İzmirde en iyi ne yenir listesinin başında olması gerekir.

Enginar Dolması – İzmir’de Ne Yenir ?

18.Ekmek Dolması

Ekmek dolması, İzmir’de özel günlerde tüketilen ve oldukça doyurucu bir yemektir. Ekmek içerisinde yoğun kıyma ile pişirilen bu yemek İzmir’in geleneksel yemekleri içerisindedir.

Ekmek Dolması – İzmir’de Ne Yenir ?

19.Çıntar Kızartması

Çıntar kızartması, İzmirde en iyi ne yenir listesinde mutlaka olması gereken lezzetler arasındadır. Çıntarın kavrulması veya kızartılması ile yapılan birçok geleneksel yemeği bulunmaktadır.

Çıntar Kızartması – İzmir’de Ne Yenir ?

20.Karışık Ot Kavurması

İzmir, bitkileri ile bilinen özel bir yemektir. Karışık ot kavurması da bu bitkiler ile bilinen bir yemektir. İzmirde en iyi ne yenir listesinde mutlaka olması gereken bir yemektir. 

Karışık ot kavurması, meze olarak da tüketilebilen bir lezzettir. İzmir’e gelindiğinde denenmesi gereken lezzetler arasındadır.

Karışık Ot Kavurması – İzmir’de Ne Yenir ?

21.Sütlü Balık

Sütlü Balık, tamamen İzmir iline ait olan lezzetli bir yemektir. Geleneksel tatlar arasında yer alan sütlü balık, İzmirde en iyi ne yenir listesinde olması gereken bir lezzettir.

Sütlü Balık – İzmir’de Ne Yenir ?

22.Çığırtma

Çığırtma, İzmir’in köklü geçmişine ait olan bir yemektir. Patlıcan ve domates ile yapılan bu yemek oldukça lezzetlidir. İzmirde en iyi ne yenir listesinde olması gereken özgün bir yemektir.

Çığırtma – İzmir’de Ne Yenir ?

23.Töngül Pide

Töngül Pide, İzmir’de yenilen oldukça doyurucu bir lezzettir. İzmir’e özgü bitkiler ile yapılan bu pide turistlerin tercih ettiği bir lezzettir. İzmirde en iyi ne yenir listesinde mutlaka olması gerekmektedir.

Töngül Pide – İzmir’de Ne Yenir ?

24.Çöp Şiş

Çöp şiş, Türk mutfağına ait olan bir yemek olsa da İzmir’e ait bir şekilde yapılışı ile bilinen İzmir usulü çöp şiş yemeği de bilinmektedir. 

İzmirde en iyi ne yenir listesinde yer alan çöp şiş, hem ev yemekleri restoranında hem de sokak yemekleri arasında yenilebilecek olan bir yemektir.

Çöp Şiş – İzmir’de Ne Yenir ?

25.Sura

İzmir’in meşhur yemekleri arasında Sura yemeği gelmektedir. Tavuklu bir şekilde yapılan bu yöresel yemek, İzmirde en iyi ne yenir listesinde olması gereken doyurucu bir yemektir.

Sura – İzmir’de Ne Yenir ?

26.Nohutlu Börek

Nohutlu Börek, İzmir’in meşhur yemekleri arasındadır. Tamamen İzmir’e özgü olan Nohutlu börek hem özel günlerde hem de ev yemekleri restoranında yapılabilen bir yemektir.

Nohutlu Börek – İzmir’de Ne Yenir ?

27.Bergama Köftesi

Bergama Köftesi, İzmir’in en meşhur yemekleri arasında yer almaktadır. Akşam öğünlerinde tüketilen bu köfte, Türkiye’nin her bir yanında yenilse de İzmir’de en lezzetlisi yenilmektedir.

İzmirde en iyi ne yenir listesinde mutlaka olması gereken Bergama Köftesi, İzmir iline gidildiğinde mutlaka yenmesi gereken bir yemektir.

Bergama Köftesi – İzmir’de Ne Yenir ?

28.Tire Köftesi

Tire Köftesi, İzmir’in en meşhur yemekleri arasında yer almaktadır. İzmir’deki restoranları vazgeçilmez yemeği olan Tire Köftesi, İzmirde en iyi ne yenir listesinde mutlaka olmalıdır.

Tire Köftesi – İzmir’de Ne Yenir ?

29.Otlu Börek

Otlu börek, İzmir’in meşhur otları ile yapılmış olan bir börek çeşididir. İzmir’e geldiğiniz zaman mutlaka tatmanız gereken börek türleri arasında yer almaktadır.

Otlu Börek – İzmir’de Ne Yenir ?

30.Yoğurtlu Gopez

Yoğurtlu Gopez, İzmir’e özgü olan bir yemektir. İzmir’in birçok restoranında bulunabilecek olan bir yemektir.

Yoğurlu Gopez – İzmir’de Ne Yenir ?

31.Şirince Sultan Kebabı

Şirince Sultan Kebabı, İzmir iline özgü olan bir kebaptır. İzmir’e özel bir şekilde hazırlanan bu kebap, İzmir’in her ilçesinde yenilebilir bir yemektir. 

İzmirde en iyi ne yenir listesine mutlaka eklememiz gereken bir kebap türüdür.

Şirince Sultan Kebabı – İzmir’de Ne Yenir ?

32.Elbasan Tavası

Elbasan Tavası, İzmir’in geleneksel yemekleri arasında yer almaktadır. Sabah ve öğlen yemeklerinde genel olarak tüketilen elbasan tavası, İzmirde en iyi ne yenir listesinde olması gereken bir tattır.

Elbasan Tavası – İzmir’de Ne Yenir ?

33.Kabak Sinkonta

Kabak Sinkonta, İzmir’in en sevilen yöresel yemekleri arasında yer almaktadır. Kabak sebzesinin en özel şekilde pişirildiği Kabak Sinkonta, İzmirde en iyi ne yenir listesine eklenmesi gereken bir sebze yemeğidir.

Kabak Sinkonta – İzmir’de Ne Yenir ?

34.Pastiç

Pastiç, İzmirde en iyi ne yenir listesine eklenmesi gereken bir tatlıdır. Geleneksel İzmir tatlıları listesine eklememiz gereken Pastiç, İzmir’in geleneksel restoranlarında bulunmaktadır.

Pastiç – İzmir’de Ne Yenir ?

35.Deniz Börülcesi

Deniz Börülcesi, İzmir’in ve Ege mutfağının vazgeçilmez yemekleri arasında yer almaktadır. Geleneksel ve köklü bir lezzet olan Deniz Börülcesi, İzmirde en iyi ne yenir listesinde olması gerekmektedir.

Deniz Börülcesi – İzmir’de Ne Yenir ?

36.Kabak Sıyırma

Kabak Sıyırma, İzmir’in geleneksel mutfağına ait olan bir yemeğidir. Kabak sebzesi ile özdeşleşen İzmirde en iyi ne yenir listesinde olması gereken yemekler içerisindedir.

Kabak Sıyırma – İzmir’de Ne Yenir ?

37.Arapsaçı

Arapsaçı yemeği, İzmir’de meşhur olan zeytinyağlı ve ünlü olan bir yemektir. İzmir’in birçok restoranında ve ev yemeği yapan restoranında bulunan bir yemektir. 

Arapsaçı – İzmir’de Ne Yenir ?

38.Radika Salatası

Radika Salatası, İzmir’de tüketilen yemek ve mezeler olarak tüketilmektedir. İzmirde en iyi ne yenir listesinde olması gereken bir salatadır.

Radika Salatası – İzmir’de Ne Yenir ?

39.Girit Ezme

Girit Ezme, İzmir’in geleneksel ezmeleri arasında yer almaktadır. İzmirde en iyi ne yenir listesinde olması gereken bir yemektir.

Girit Ezme – İzmir’de Ne Yenir ?

40.Lokma

Lokma tatlısı, Türk mutfağının sevilen ve geleneksel tatlıları arasında yer almaktadır. Türk mutfağına ait olsa da kökeni İzmir’den gelmektedir. İzmir’in pek çok yerine lokma tatlısı yapan sokak lezzetleri yerlerine rastlayabilirsiniz. 

Lokma – İzmir’de Ne Yenir ?

41.İzmir Hamburgeri

İzmir’de çeşitli otlar ile hazırlanan özel bir burger çeşidi bulunmaktadır. Hamburger çeşidine İzmir’in yöresel restoranlarında rastlayabilirsiniz. İzmirde en iyi ne yenir listesine de eklenmesi gerekmektedir.

Şambali – İzmir’de Ne Yenir ?

42.Badem Ezmesi

Badem ezmesi, ülkemizin her yerinde yenilebilecek bir tattır. İzmir’in meşhur badem ezmesi ile diğer badem ezmelerinden farklıdır. İzmirde en iyi ne yenir listesine eklenmesi gereken bir lezzettir.

Badem Ezmesi – İzmir’de Ne Yenir ?

43.Un Kurabiyesi

Un kurabiyesi, her damak zevkine uygun olan bir tatlıdır. İzmirde en iyi ne yenir listesinde mutlaka eklenmesi gereken bir tatlıdır.

Un kurabiyesi, İzmir’e özgü olması sebebi ile şehrin her yerine yenilebilecek olan bir tatlı türüdür. 

Un Kurabiyesi – İzmir’de Ne Yenir ?

44.Damla Sakızlı Kurabiye

Damla sakızlı kurabiye, tatlı severlerin ilk tercihleri arasındadır. İzmirde en iyi ne yenir listesinde olması gereken damla sakızlı kurabiye, İzmir’e özgü farklı bir pişiriliş şekline sahiptir.

Damla Sakızlı Kurabiye – İzmir’de Ne Yenir ?

45.Sakız Reçeli

Sakız reçeli, İzmir şehri ile özdeşleştirilmiş olan bir lezzettir. İzmir’e ait olan sakız reçeli geleneksel bir şekilde yapılmaktadır. İzmirde en iyi ne yenir listesinde mutlaka olması gerekmektedir.

Sakız Reçeli – İzmir’de Ne Yenir ?

46.Damla Sakızlı Kahve

Damla sakızlı Türk kahvesi, ülkenin her bir köşesinde olsa da İzmir’de yaygın bir şekilde tüketilmektedir. Damla sakızlı kahvenin özgü olduğu il İzmir ilidir. 

Damla Sakızlı Kahve – İzmir’de Ne Yenir ?

47.Kaymaklı Dondurma

Kaymaklı dondurma, İzmir’e ait olan bir dondurma türüdür. Her öğün tüketilebilen kaymaklı dondurma, İzmirde en iyi ne yenir listesine eklememiz gereken bir türdür. 

Kaymaklı Dondurma – İzmir’de Ne Yenir ?

48.Kar Helvası

Kar helvası, İzmir’in son günlerde tükettiği en popüler tatlılar arasındadır. Kar helvası, son dönemin modern tatlıları içerisindedir. İzmirde en iyi yenir listesine eklememiz gereken bir helva türüdür. 

Kar Helvası – İzmir’de Ne Yenir ?

49.Gerdan Tatlısı

Gerdan Tatlısı, İzmir’in geleneksel lezzetleri arasında yer almaktadır. Geleneksel tatlıların başında yer alan bu tatlı, İzmir’in birçok restoranında tüketilebilmektedir. 

Gerdan Tatlısı – İzmir’de Ne Yenir ?

50.Bergama Helvası

Bergama Helvası, İzmir şehrinin köklü tarihinde yapılan bir helva türüdür. İzmir’de birçok özel günde tüketilen bu helva, İzmirde en iyi ne yenir listesinde olması gerekmektedir.

Bergama Helvası – İzmir’de Ne Yenir ?

Mesaj bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.