İstanbul’da Gezilecek Yerler – En İyi 50 Yer

İstanbul, iki kıtayı birbirine bağlayan büyüleyici manzarası ile dikkat çeken tarihi kentler arasında yer almaktadır. İstanbul iline hem yurt dışından hem de yurt içinden milyonlarca ziyaretçi akın etmektedir. 

İstanbul, doğal ve tarihi yerler açısından zengin bir şehirdir. Bu yazımızda, İstanbul seyahatinizde mutlaka uğramanız gereken en iyi 50 yeri sıralayacağız. 

İstanbul’da Gezilecek En İyi 50 Yer

 1. Mısır Çarşısı 
 2. Galata Kulesi 
 3. Kapalı Çarşı 
 4. Ayasofya Camii 
 5. Sultan Ahmet Cami 
 6. Topkapı Sarayı Müzesi 
 7. Dolmabahçe Sarayı 
 8. Gülhane Parkı 
 9. Süleymaniye Camii
 10. Emirgan Korusu
 11. Fatih Camii 
 12. Yerebatan Sarnıcı 
 13. Yıldız Parkı 
 14. Galata Köprüsü 
 15. Miniatürk 
 16. Ortaköy Cami 
 17. İstanbul Akvaryum
 18. Rahmi Koç Müzesi
 19. Kız Kulesi 
 20. İstanbul Arkeoloji Müzesi 
 21. Sent Antuan Kilisesi 
 22. Sea Life Akvaryum
 23. Atatürk Arboretumu
 24. Rumeli Hisarı 
 25. Gezi Parkı
 26. Beylerbeyi Sarayı 
 27. Çemberlitaş Sütunu 
 28. Deniz Müzesi
 29. İstanbul Modern Sanat Müzesi 
 30. Şerefiye Sarnıcı 
 31. Pelit Çikolata Müzesi
 32. Pera Müzesi 
 33. Küçüksu Kasrı 
 34. İstanbul Oyuncak Müzesi
 35. Maçka Parkı 
 36. Aya Yorgi Rum Kilisesi ve Fener Rum Patrikhanesi 
 37. Büyükada
 38. Mihrimah Sultan Camii 
 39. Türk ve İslam Eserleri Müzesi 
 40. Sakıp Sabancı Müzesi 
 41. Ağa Hamamı
 42. Yedikule Hisarı Müzesi
 43. Korsan Adası Tuzla 
 44. Çağaloğlu Hamamı 
 45. Aya İrini 
 46. Atatürk Müzesi 
 47. Sveti Stefan Kilisesi
 48. Çinili Köşk Müzesi 
 49. Heybeliada 
 50. Yoros Kalesi

1.Mısır Çarşısı 

Mısır Çarşısı, İstanbul ilinde en çok ziyaret edilen yerler arasındadır. İstanbul ilinin en eski kapalı çarşıları arasındadır. 

Mısır Çarşısı, İstanbul ilinin Fatih ilçesinde yer almaktadır. Mısır Çarşısı, haftanın her günü sabah 08.00 ile 19.00 saatleri arasında açıktır. Mısır Çarşısı, İstanbulda gezilecek yerler listesinde bulunması gereken bir yerdir. 

Mısır Çarşısı - İstanbul’da Gezilecek Yerler
Mısır Çarşısı – İstanbul’da Gezilecek Yerler

2.Galata Kulesi 

Galata Kulesi, hem ülkemizde hem de dünyanın dört bir yanında bilinen yerler arasındadır. Galata Kulesi, İstanbul ilinin Beyoğlu ilçesinde yer almaktadır. 

İstanbulda gezilecek yerler listesinde mutlaka bulunması gereken Galata Kulesi, içerisinde müzeyi de bulundurmaktadır. Haftanın her günü 08.30 ile 22.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Galata Kulesi - İstanbul’da Gezilecek Yerler
Galata Kulesi – İstanbul’da Gezilecek Yerler

3.Kapalı Çarşı 

Kapalı Çarşı, İstanbulda gezilecek yerler listesine mutlaka eklenmesi gereken bir yerdir. İstanbul ilinin Fatih ilçesinde yer almaktadır.

Kapalı Çarşı, İstanbul ilinin en eski kapalı çarşıları arasında yer almaktadır. Çarşı içerisinde binlerce dükkan ve tezgah bulunmaktadır. 

Kapalı Çarşı - İstanbul’da Gezilecek Yerler
Kapalı Çarşı – İstanbul’da Gezilecek Yerler

4.Ayasofya Camii 

Ayasofya Camii, İstanbul ilinde mimarisi en etkileyici camiler arasında yer almaktadır. Turistik ve ruhsal olarak yoğun olarak ziyaret edilen yerler arasındadır. 

Ayasofya Camii, İstanbul ilinin Fatih ilçesinde yer almaktadır. Müze, bazilika, katedral ve camii olarak kullanılmış tarihi bir alandır.

Ayasofya Camii - İstanbul’da Gezilecek Yerler
Ayasofya Camii – İstanbul’da Gezilecek Yerler

5.Sultan Ahmet Cami 

Sultan Ahmet Cami, İstanbulda gezilecek yerler listesinde olması gereken bir camidir. Tarihi bir cami olmasının yanı sıra İslam ve Osmanlı motiflerini barındırmaktadır. 

Sultan Ahmet Cami, İstanbul ilinin Fatih ilçesinde yer almaktadır. Camiyi, Osmanlı padişahı 1. Ahmet yaptırmıştır. 

Sultan Ahmet Cami - İstanbul’da Gezilecek Yerler
Sultan Ahmet Cami – İstanbul’da Gezilecek Yerler

6.Topkapı Sarayı Müzesi 

Topkapı Sarayı Müzesi, İstanbulda gezilecek yerler arasına mutlaka eklenmesi gereken yerler içerisindedir. Osmanlı tarihi 600 yıllık geçmişinden izler barındırmaktadır.

Topkapı Sarayı Müzesi, İstanbul ilinin Fatih ilçesinde yer almaktadır. Müzenin hem yurt içinden hem de yurt dışından milyonlarca ziyaretçisi bulunmaktadır.

Topkapı Sarayı Müzesi - İstanbul’da Gezilecek Yerler
Topkapı Sarayı Müzesi – İstanbul’da Gezilecek Yerler

7.Dolmabahçe Sarayı 

Dolmabahçe Sarayı, İstanbulda gezilecek yerler listesinde olması gereken tarihi bir yerdir. İstanbul ilinin Beşiktaş ilçesinde yer almaktadır. 

Dolmabahçe Sarayı, büyüleyici manzarası ve mimarisi ile ziyaretçileri bünyesine çekmektedir. Dolmabahçe Sarayı, Pazar günü harici haftanın her günü 09.00 ile 16.00 saatleri arasında ziyarete açıktır. 

Dolmabahçe Sarayı - İstanbul’da Gezilecek Yerler
Dolmabahçe Sarayı – İstanbul’da Gezilecek Yerler

8.Gülhane Parkı 

İstanbulda gezilecek yerler arasında Gülhane Parkı mutlaka olmalıdır. Osmanlı döneminde Topkapı Sarayı’nın bahçesi olarak kullanılmaktaydı. Büyüleyici korusu ve bahçesi ile birlikte meşrutiyete atılan ilk adımda burada gerçekleşmiştir. 

Turistler ve tarih severler için önemli bir parktır. Fatih ilçesinde bulunan bir parktır. 

Gülhane Parkı - İstanbul’da Gezilecek Yerler
Gülhane Parkı – İstanbul’da Gezilecek Yerler

9.Süleymaniye Camii

Süleymaniye Cami, Mimar Sinan’ın önemli eserleri arasında yer almaktadır. İçerisinde medrese, hastane, hamam, hazire, kütüphane yer alan bu yapı Osmanlı’nın mirasları arasında yer almaktadır. 

Tüm dünyada bilinen Süleymaniye Camii, her dönem turist akınları ile karşılaşmaktadır. Süleymaniye Camii, İstanbul’un Fatih ilçesinde yer almaktadır. 

Süleymaniye Camii - İstanbul’da Gezilecek Yerler
Süleymaniye Camii – İstanbul’da Gezilecek Yerler

10.Emirgan Korusu

Emirgan Korusu, İstanbul ilinin Sarıyer ilçesinde yer alan bir yerdir. İstanbulda gezilecek yerler listesine eklenmesi gereken bir güzelliktir. İstanbul boğazında yer alan bu koru, etkileyici bir manzaraya sahiptir.

Emirgan Korusu - İstanbul’da Gezilecek Yerler
Emirgan Korusu – İstanbul’da Gezilecek Yerler

11.Fatih Camii 

Fatih Camii, İstanbul ilinin Üsküdar ilçesinde yer alan bir camidir. Osmanlı Döneminin tarihini yansıtan bu cami, 15.yy devrinin mimarisini yansıtmaktadır. 

Fatih Camii, İstanbulda gezilecek yerler listesinde mutlaka olması gereken bir adrestir. Hem yurt içinden hem de yurt dışından milyonlarca ziyaretçisi bulunmaktadır.

Fatih Camii - İstanbul’da Gezilecek Yerler
Fatih Camii – İstanbul’da Gezilecek Yerler

12.Yerebatan Sarnıcı 

Yerebatan Sarnıcı, İstanbul’da 526 yılından yapılmış olan bir su sarnıcıdır. Mermer sütuna sahiptir. Yerebatan Sarnıcı, İstanbul ilinin Fatih ilçesinde yer almaktadır.

Yerebatan Sarnıcı, İstanbulda gezilecek yerler listesine eklenmesi gereken adreslerdendir. Haftanın her günü sabah 09.00 ile 19.00 saatleri arasında ziyarete açıktır. 

Yerebatan Sarnıcı - İstanbul’da Gezilecek Yerler
Yerebatan Sarnıcı – İstanbul’da Gezilecek Yerler

13.Yıldız Parkı 

Yıldız Parkı, İstanbul ilinin Beşiktaş ilçesinde yer alan ve içerisinde saray müzesi bulunan tarihi parkları içerisindedir. 

Yıldız Parkı, İstanbulda gezilecek yerler listesine eklenmesi gereken bir yerdir. Yürümek, ziyaret etmek, piknik yapmak ve dinlenmek için uygun alanlar arasındadır.

Yıldız Parkı - İstanbul’da Gezilecek Yerler
Yıldız Parkı – İstanbul’da Gezilecek Yerler

14.Galata Köprüsü 

Galata Köprüsü, Haliç üzerine yapılmış olan baskül bir köprüdür. En eski köprüler arasında yer almaktadır. İstanbul ilinin Beyoğlu ilçesinde yer almaktadır. İstanbulda gezilecek yerler listesinde mutlaka olması gereken bir yerdir. 

Galata Köprüsü - İstanbul’da Gezilecek Yerler
Galata Köprüsü – İstanbul’da Gezilecek Yerler

15.Miniatürk 

Miniatürk, İstanbul ilinin Beyoğlu ilçesinde yer alan etkileyici bir minyatürk parktır. Haliç kıyısında yer alan eski bir parktır.

Miniatürk Parkı, İstanbul’da yer alan en geniş park olarak da bilinmektedir. İstanbulda gezilecek yerler listesine mutlaka eklenmelidir. Park, haftanın her günü sabah 09.00 ile 19.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Miniatürk - İstanbul’da Gezilecek Yerler
Miniatürk – İstanbul’da Gezilecek Yerler

16.Ortaköy Cami 

Ortaköy Cami, İstanbul ilinin Beşiktaş ilçesinde yer alan tarihi camiler arasında yer almaktadır. Cami, Sultan Abdülmecid tarafından 19.yy döneminde yaptırılmıştır. En çok ziyaret edilen camiler arasında yer almaktadır. Kubbe ve sembolleri ile görülmeye değerdir.

Ortaköy Cami - İstanbul’da Gezilecek Yerler
Ortaköy Cami – İstanbul’da Gezilecek Yerler

17.İstanbul Akvaryum

İstanbul Akvaryum, İstanbul’un Florya ilçesinde yer alan bir akvaryumdur. Akvaryum içerisinde 15.000 adet hayvan bulunmaktadır.

İstanbul Akvaryum, İstanbulda gezilecek yerler listesinde olması gerekmektedir. Akvaryum, haftanın her günü 10.00 ile 20.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

İstanbul Akvaryum - İstanbul’da Gezilecek Yerler
İstanbul Akvaryum – İstanbul’da Gezilecek Yerler

18.Rahmi Koç Müzesi

Rahmi Koç Müzesi, Haliç kıyısında yer alan bir sanayi müzesidir. İstanbul ilinin Beyoğlu ilçesinde yer alan bir müzedir.

Rahmi Koç Müzesi içerisinde birçok konser, etkinlik ve toplantı düzenlenmektedir. Rahmi Koç Müzesi, Pazartesi günü hariç her gün 10.00 ile 17.30 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Rahmi Koç Müzesi - İstanbul’da Gezilecek Yerler
Rahmi Koç Müzesi – İstanbul’da Gezilecek Yerler

19.Kız Kulesi 

Kız Kulesi, İstanbul ilinin Üsküdar ilçesinde yer almaktadır. İstanbul Boğazının Marmara Denizine yakın kısmındaki adacığa yapılan bir kuledir. Kız Kulesinin tarihi oldukça eskiye uzanmaktadır.

Kız Kulesi, İstanbulda gezilecek yerler listesine eklenmesi gereken adresler arasındadır. Günümüzde restoran olarak kullanılmaktadır.

Kız Kulesi - İstanbul’da Gezilecek Yerler
Kız Kulesi – İstanbul’da Gezilecek Yerler

20.İstanbul Arkeoloji Müzesi 

İstanbul Arkeoloji Müzesi, İstanbul ilinin Fatih ilçesinde yer alan bir müzedir. İstanbul ve birçok ilin geçmişinde yer alan eser ve olaylar sergilenmektedir.

İstanbul Arkeoloji Müzesi, İstanbulda gezilecek yerler listesine eklenmesi gereken bir müzedir. Haftanın her günü sabah 09.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

İstanbul Arkeoloji Müzesi - İstanbul’da Gezilecek Yerler
İstanbul Arkeoloji Müzesi – İstanbul’da Gezilecek Yerler

21.Sent Antuan Kilisesi 

Sent Antuan Kilisesi, İstanbul’un en büyük Katolik Kilisesi’dir. İstiklal Caddesi’nin sol tarafında bulunmaktadır. Kilise, İstanbul ilinin Beyoğlu ilçesinde yer almaktadır. 

Sent Antuan Kilisesi, yurt dışından ve yurt içinden milyonlarca ziyaretçinin geldiği kiliseler arasında yer almaktadır. Sent Antuan Kilisesi, sabah 08.00 ile 19.30 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Sent Antuan Kilisesi - İstanbul’da Gezilecek Yerler
Sent Antuan Kilisesi – İstanbul’da Gezilecek Yerler

22.Sea Life Akvaryum

Sea Life Akvaryum, İstanbul ilinin Bayrampaşa ilçesinde yer alan bir akvaryumdur. Alışveriş merkezinde yer almaktadır.

Sea Life Akvaryum, İstanbulda gezilecek yerler listesine eklenmelidir. Akvaryum, haftanın her günü sabah 10.00 ile 20.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Sea Life Akvaryum - İstanbul’da Gezilecek Yerler
Sea Life Akvaryum – İstanbul’da Gezilecek Yerler

23.Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu, İstanbul ilinin Sarıyer ilçesinde yer alan bir alandır. Tarihi bir arboretumdur. Pazartesi günü hariç haftanın her günü 09.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır. 

Atatürk Arboretumu - İstanbul’da Gezilecek Yerler
Atatürk Arboretumu – İstanbul’da Gezilecek Yerler

24.Rumeli Hisarı

Rumeli Hisarı, İstanbul’un Sarıyer ilçesinde yer alan oldukça eski bir hisardır. Hisarın açılış tarihi 1452 yılına uzanmaktadır. 

Rumeli Hisarı, Osmanlı ve eski Türk mimarisini taşımaktadır. Pazartesi günü hariç her gün 09.00 ile 18.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Rumeli Hisarı - İstanbul’da Gezilecek Yerler
Rumeli Hisarı – İstanbul’da Gezilecek Yerler 

25.Gezi Parkı

Gezi Parkı, İstanbul ilinin Beyoğlu ilçesinde yer alan popüler bir parktır. Tarihi de oldukça eskiye uzanmaktadır. İstanbulda gezilecek yerler listesine eklenmesi gereken bir parktır.

Gezi Parkı - İstanbul’da Gezilecek Yerler
Gezi Parkı – İstanbul’da Gezilecek Yerler

26.Beylerbeyi Sarayı 

Beylerbeyi Sarayı, İstanbul ilinin Üsküdar ilçesinde yer alan tarihi bir saraydır. Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılan bir saraydır. 

Beylerbeyi Sarayı, Osmanlı, neo-borok mimarisinden iz taşımaktadır. Beylerbeyi Sarayı, Pazartesi günü hariç her gün 09.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır. İstanbulda gezilecek yerler listesinde olması gereken bir saraydır.

Beylerbeyi Sarayı - İstanbul’da Gezilecek Yerler
Beylerbeyi Sarayı – İstanbul’da Gezilecek Yerler

27.Çemberlitaş Sütunu 

Çemberlitaş Sütunu, İstanbul ilinin Fatih ilçesinde yer alan bir sütundur. Anıtsal bir sütundur ve 1.Konstantin adına yapılmıştır. 

Çemberlitaş Sütunu, her zaman ziyaret edebileceğiniz bir güzelliktir. İstanbulda gezilecek yerler listesinde mutlaka olmalıdır.

Çemberlitaş Sütunu - İstanbul’da Gezilecek Yerler
Çemberlitaş Sütunu – İstanbul’da Gezilecek Yerler

28.Deniz Müzesi

Deniz Müzesi, İstanbul ve ülkemizde yer alan en büyük denizcilik müzesidir. Deniz Müzesi içerisinde oldukça zengin koleksiyonlar bulunmaktadır. Deniz Müzesi, ilk askeri müze olarak da bilinmektedir. 

Deniz Müzesi, İstanbul ilinin Beşiktaş ilçesinde yer almaktadır. Müze, Pazartesi günü hariç haftanın her günü 11.00 ile 19.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Deniz Müzesi - İstanbul’da Gezilecek Yerler
Deniz Müzesi – İstanbul’da Gezilecek Yerler

29.İstanbul Modern Sanat Müzesi 

İstanbul Modern Sanat Müzesi, ülkemizin ilk modern sanat müzesidir. İstanbul Kültür Vakfı tarafından kurulmuştur ve 2004 yılından bu yana ziyarete açıktır. 

İstanbul Modern Sanat Müzesi, İstanbul ilinin Beyoğlu ilçesinde yer almaktadır. İstanbulda gezilecek yerler listesinde mutlaka olmalıdır.

İstanbul Modern Sanat Müzesi - İstanbul’da Gezilecek Yerler
İstanbul Modern Sanat Müzesi – İstanbul’da Gezilecek Yerler

30.Şerefiye Sarnıcı 

Şerefiye Sarnıcı, İstanbul ilinin Fatih ilçesinde yer almaktadır. Tarihi Yarımada’da bulunan bir sarnıçtır. Bizans mimarisinden izler barındırmaktadır.

Şerefiye Sarnıcı, haftanın her günü sabah 09.00 ile 18.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Şerefiye Sarnıcı - İstanbul’da Gezilecek Yerler
Şerefiye Sarnıcı – İstanbul’da Gezilecek Yerler

31.Pelit Çikolata Müzesi

Pelit Çikolata Müzesi, İstanbul ilinin Esenyurt ilçesinde yer alan bir müzedir. Müze bünyesinde yüzlerce tarihi figür ve sanat eseri sergilenmektedir. 

Pelit Çikolata Müzesi, İstanbulda gezilecek yerler listesinde mutlaka olması gereken bir müzedir. Müze, haftanın her günü 10.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Pelit Çikolata Müzesi - İstanbul’da Gezilecek Yerler
Pelit Çikolata Müzesi – İstanbul’da Gezilecek Yerler

32.Pera Müzesi 

Pera Müzesi, İstanbul’un Tepebaşı ilçesinde yer alan tarihi bir müzedir. Kültür sanat amacı ile kurulmuş bir müzedir.

Pera Müzesi, İstanbulda gezilecek yerler listesine eklenmesi gereken bir müzedir. Pazartesi günü hariç her gün sabah 10.00 ile 19.00 saatleri arasında açıktır.

Pera Müzesi - İstanbul’da Gezilecek Yerler
Pera Müzesi – İstanbul’da Gezilecek Yerler

33.Küçüksu Kasrı 

Küçüksu Kasrı, İstanbul ilinin Beykoz ilçesinde yer alan tarihi kasrılar arasında yer almaktadır. Küçüksu Kasrı bünyesinde borok ve rokoko tarzı benimsenmiştir. 

Küçüksu Kasrı, Pazartesi günü hariç her gün sabah 09.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyarete açık olan bir yerdir. Sultan Abdulmecit tarafından yaptırılmıştır.

Küçüksu Kasrı - İstanbul’da Gezilecek Yerler
Küçüksu Kasrı – İstanbul’da Gezilecek Yerler

34.İstanbul Oyuncak Müzesi

İstanbul Oyuncak Müzesi, İstanbul’un Kadıköy ilçesinde bulunan bir müzedir. 2005 yılında kurulmuştur. Müze bünyesinde birçok koleksiyon fırsatı bulunmaktadır. 

İstanbul Oyuncak Müzesi, İstanbulda gezilecek müzeler arasında ilk sırada yer almaktadır. Müze, Pazartesi günü hariç haftanın her günü 10.00 ile 18.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

İstanbul Oyuncak Müzesi - İstanbul’da Gezilecek Yerler
İstanbul Oyuncak Müzesi – İstanbul’da Gezilecek Yerler

35.Maçka Parkı 

Maçka Parkı, İstanbul’da yer alan tarihi parklar içerisindedir. Kadırgalar Vadisi üzerine kurulan bir parktır. Maçka Parkı, İstanbul ilinin Şişli ilçesinde yer almaktadır. 

Maçka Parkı - İstanbul’da Gezilecek Yerler
Maçka Parkı – İstanbul’da Gezilecek Yerler

36.Aya Yorgi Rum Kilisesi ve Fener Rum Patrikhanesi 

Aya Yorgi Rum Kilisesi ve Fener Rum Patrikhanesi, İstanbul ilinin Fatih ilçesinde yer almaktadır. İstanbul Rum Ortodoks Patrikhanesine ev sahipliği yapan bir kilisedir.

Aya Yorgi Rum Kilisesi ve Fener Rum Patrikhanesi, Neoklasik mimarisini yansıtmaktadır. Kilise, haftanın her günü 08.00 ile 17.00 saatleri arası açıktır.

Aya Yorgi Rum Kilisesi ve Fener Rum Patrikhanesi - İstanbul’da Gezilecek Yerler
Aya Yorgi Rum Kilisesi ve Fener Rum Patrikhanesi – İstanbul’da Gezilecek Yerler

37.Büyükada

Büyükada, İstanbul’da yer alan adaların en büyüğüdür. İstanbul’da yer alan Büyükada’nın ziyaretçisi oldukça fazladır. Büyük Ada, Prens Adaları olarak da bilinmektedir. İstanbulda gezilecek yerler listesine mutlaka eklenmelidir. 

Büyükada - İstanbul’da Gezilecek Yerler
Büyükada – İstanbul’da Gezilecek Yerler

38.Mihrimah Sultan Camii 

Mihrimah Sultan Camii, İstanbul ilinin Fatih ilçesinde yer alan bir camidir. Osmanlı mimarisini yansıtan bu cami, 16.yy sularında Mimar Sinan tarafından inşa edilmiştir. 

Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı olan Mihrimah Sultan’a adanan bu cami, Bizans ve Osmanlı mimarisini de yansıtmaktadır. 

Mihrimah Sultan Camii - İstanbul’da Gezilecek Yerler
Mihrimah Sultan Camii – İstanbul’da Gezilecek Yerler

39.Türk ve İslam Eserleri Müzesi 

Türk ve İslam Eserleri Müzesi, İstanbul ilinin Fatih ilçesinde yer alan bir müzedir. İslam sanat eserlerini kapsayan ilk Türk müzesidir. 

Türk ve İslam Eserleri Müzesi, İstanbulda gezilecek yerler listesinde mutlaka olması gereken bir müzedir. 

Türk ve İslam Eserleri Müzesi - İstanbul’da Gezilecek Yerler
Türk ve İslam Eserleri Müzesi – İstanbul’da Gezilecek Yerler

40.Sakıp Sabancı Müzesi 

Sakıp Sabancı Müzesi, ünlü sanatçıların eserlerinin bulunduğu bir müzedir. İstanbul ilinin Sarıyer ilçesinde yer almaktadır.

Sakıp Sabancı Müzesi, İstanbulda gezilecek yerler listesinde mutlaka olması gereken bir yerdir. Müze, Pazartesi günü hariç her gün sabah 10.00 ile 18.00 saatleri arasında açıktır.

Sakıp Sabancı Müzesi - İstanbul’da Gezilecek Yerler
Sakıp Sabancı Müzesi – İstanbul’da Gezilecek Yerler

41.Ağa Hamamı

Ağa Hamamı, İstanbul’un Taksim’inde yer almaktadır. 1454 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. Ağa Hamamı, tarihi bir hamamdır. 

Ağa Hamamı, haftanın her günü 10.00 ile 22.00 saatleri arasında hizmete açıktır.

Ağa Hamamı - İstanbul’da Gezilecek Yerler
Ağa Hamamı – İstanbul’da Gezilecek Yerler

42.Yedikule Hisarı Müzesi

Yedikule Hisarı Müzesi, hem İstanbul hem de ülke çapında en eski açık hava müzeleri arasındadır. Müzenin hem iç hem de dış tasarımı Osmanlı Mimarisine aittir. 

Yedikule Hisarı Müzesi, 15.yy sularında inşa edilmiştir. Yedikule Hisarı Müzesi, Pazartesi günü hariç her gün 09.00 ile 17.00 saatleri arasında açıktır.

Yedikule Hisarı Müzesi - İstanbul’da Gezilecek Yerler
Yedikule Hisarı Müzesi – İstanbul’da Gezilecek Yerler

43.Korsan Adası Tuzla 

Korsan Adası, İstanbul ilinin Tuzla ilçesinde yer alan tema parkıdır. Su altı eğlence kompleksi olarak da bilinmektedir. Akvaryum tüneli de bulunmaktadır. 

Korsan Adası Tuzla, İstanbulda gezilecek yerler listesinde olması gereken bir yerdir. Konrsan Adası, haftanın her günü 12.00 ile 22.00 saatleri arasında açıktır.

Korsan Adası Tuzla - İstanbul’da Gezilecek Yerler
Korsan Adası Tuzla – İstanbul’da Gezilecek Yerler

44.Çağaloğlu Hamamı 

Çağaloğlu Hamamı, İstanbul ilinin Fatih ilçesinde yer alan tarihi bir hamamdır. Gamam, 1.Murat döneminde yaptırılmıştır. Klasik Osmanlı mimarlığını yansıtan bir hamamdır. 

Çağaloğlu Hamamı, İstanbulda gezilecek yerler listesinde olması gereken bir hamamdır. Hamam, haftanın her günü 09.00 ile 23.00 saatleri arasında açıktır.

Çağaloğlu Hamamı - İstanbul’da Gezilecek Yerler
Çağaloğlu Hamamı – İstanbul’da Gezilecek Yerler

45.Aya İrini 

Aya İrini, İstanbul ilini Fatih ilçesinde yer alan tarihi bir müzedir. Ayasofta yakınında yer almaktadır. Bizans mimarisini yansıtmaktadır.

Aya İrini, haftanın her günü 09.00 ile 17.30 saatleri arasında açıktır. İstanbulda gezilecek yerler listesindedir. 

Aya İrini - İstanbul’da Gezilecek Yerler
Aya İrini – İstanbul’da Gezilecek Yerler

46.Atatürk Müzesi 

Atatürk Müzesi, İstanbul ilinin Şişli ilçesinde yer alan bir müzedir. Atatürk’ün yaşadığı evlerden bir tanesidir. Atatürk eşya ve notları bu ev içerisinde sergilenmektedir.

Atatürk Müzesi, İstanbulda gezilecek yerler listesinde olması gereken bir yerdir. Pazartesi günü hariç her gün 09.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Atatürk Müzesi - İstanbul’da Gezilecek Yerler
Atatürk Müzesi – İstanbul’da Gezilecek Yerler

47.Sveti Stefan Kilisesi

Sveti Stefan Kilisesi, İstanbul’un Fatih ilçesinde yer alan tarihi bir kilisedir. Bulgar Eksarhhanesine bağlıdır. 19.yy sularında inşa edilmiştir ve 2018 yılında tekrar ibadete açılmıltır.

Sveti Stefan Kilisesi, Bizans mimarisini yansıtmaktadır. Haftanın her günü 09.00 ile 17.00 arasında ziyarete açıktır.

Sveti Stefan Kilisesi - İstanbul’da Gezilecek Yerler
Sveti Stefan Kilisesi – İstanbul’da Gezilecek Yerler

48.Çinili Köşk Müzesi 

Çinili Köşk Müzesi, İstanbul ilinin Fatih ilçesinde yer alan bir müzedir. 1472 yılında inşa ettirilmiştir. 2.Mehmet tarafından yaptırılmıştır. 

Çinili Köşk Müzesi, İstanbulda gezilecek yerler listesine eklenmelidir. Çinili Köşk Müzesi, haftanın her günü 09.00 ile 19.00 saatlerinde ziyarete açıktır.

Çinili Köşk Müzesi - İstanbul’da Gezilecek Yerler
Çinili Köşk Müzesi – İstanbul’da Gezilecek Yerler

49.Heybeliada 

Heybeliada, İstanbul’da yer alan en büyük ikinci adadır. Masmavi denizi ve plajı ile mutlaka görülmeye değer olan yerler arasındadır. İstanbulda gezilecek yerler listesine eklenmelidir.

Heybeliada - İstanbul’da Gezilecek Yerler
Heybeliada – İstanbul’da Gezilecek Yerler

50.Yoros Kalesi

Yoros Kalesi, İstanbul ilinin Beykoz ilçesinde yer alan tarihi bir kaledir. 13.yy sularına uzanmaktadır. Bizans mimarisini yansıtmaktadır. İstanbulda gezilecek yerler listesinde bulundurulması gerekmektedir. 

Yoros Kalesi - İstanbul’da Gezilecek Yerler
Yoros Kalesi – İstanbul’da Gezilecek Yerler

Mesaj bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.